Jak wybrać rolety plisowane?
Wrzesień 29, 2019
Mężczyzna używający maski tlenowej
Koncentrator tlenu w praktyce. Wszystko, co warto wiedzieć o tym sprzęcie
Listopad 18, 2019

Bahrajn – kraj kontrastów, wyścigów i odległych czasów

bahrajn

bahrajn

Bahrajn nie jest oczywistym kierunkiem wakacyjnym. Państwo leżące na wyspie w Zatoce Perskiej otwiera się ostatnio coraz bardziej na zagranicznych turystów. Dobrze więc odwiedzić ten dziewiczy jeszcze teren i poznać bliżej kulturę islamską i zachowane antyczne obiekty. Podróż w te rejony może okazać się bardzo odkrywcza, jak i też poszerzająca horyzonty. Warto poznać jego historie, jak i najważniejsze miejsca.

Zarys historii Bahrajnu

Żeby lepiej doświadczyć podróży do tego azjatyckiego państwa, warto najpierw zaznajomić się pokrótce z jego historią. Bahrajn położony w Zatoce Perskiej zajmuje kilkanaście wysp. Stolicą kraju jest Manama. Podobnie jak reszta Półwyspu Arabskiego, dominującą religią Bahrajnu jest islam. Od VII w. znajdował się on nieprzerwanie pod panowaniem muzułmanów. Wiek XVII był zaś okresem, kiedy Bahrajn był we władaniu Portugalczyków.

W XIX wieku coraz większą kontrolę przejmowała Wielka Brytania. Kiedy wiek później odkryto na tym terenie pokłady ropy naftowej, historia Bahrajnu przybrała nowy obrót. Dzięki niej kraj miał możliwość rozwinięcia swojej gospodarki w dynamicznym tempie. W dzisiejszych czasach Bahrajn jest monarchią konstytucyjną, gdzie władza spoczywa na rękach króla, jak i też parlamentu.

Duma Bahrajnu

Bahrajn jest wciąż nieodkrytym krajem na mapie dla wielu Europejczyków. Pomimo tego można zauważyć prężnie rozwijającą się turystykę. Miejscem najbardziej kojarzonym z tym krajem jest tor wyścigowy Formuły 1. Bahrain International Circuit został zbudowany w 2004 roku i jego koszt wyniósł 150 mln dolarów amerykańskich. Długość całego toru wynosi aż 5,412 km, najdłuższa prosta ma zaś ponad 1 km długości.

O dużej roli toru wyścigowego może świadczyć fakt, że jego wizerunek widnieje na tamtejszych banknotach. Co roku obiekt ten przyciąga setki turystów, którzy chcą go zobaczyć nawet po sezonie wyścigowym. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w topografii kraju. Pokazuje ono też poważne przemiany, jakie zachodzą na terenie tego islamskiego kraju, takie jak otwarcie się na kulturę i cywilizację Zachodu.

Kraj, w którym można doświadczyć zamierzchłych czasów

Kraje położone na Półwyspie Arabskim, charakteryzują się widoczną tkanką historyczną. Podobnie jest w przypadku Bahrajnu. W trakcie wycieczki do tego państwa niejednokrotnie doświadczymy przenikania się świata nowoczesnego z zamierzchłą przeszłością. Przykładową atrakcją turystyczną jest Meczet Khamis. Uważa się go za najstarszą budowlę islamską na tym terenie.

Najprawdopodobniej powstał na przełomie VII i VIII wieku, a więc na samym początku formowania się tego wyznania. Meczet charakteryzuje się swoją monumentalność. Odwiedzając go, zapamiętamy bez wątpienia dwa identyczne minarety usytuowane po obu stronach budowli. I właśnie ta ogromna jak na tamte czasy skala i dziedzictwo historyczne sprawia, że Meczet Khamis jest ważny dla historii architektury islamskiej.

Innym historycznym miejscem na mapie Bahrajnu są wykopaliska archeologiczne Qua’at al-Bahrain. O ich znaczeniu świadczy już sam fakt o wpisaniu ich na listę UNESCO. Szacuje się, że odkryty kompleks antycznych budynków może pochodzić spomiędzy 2300 r.p.n.e. a 1700 r. n.e.

W trakcie wycieczki na wykopaliska możemy dostrzec charakterystyczne dla tamtejszego budownictwo z dawnych czasów. Budynki były nadbudowywane stopniowo, przez to tworzyły tak zwany kopiec, czy też pagórek. Poszczególne jego warstwy pochodzą z różnych czasów, przez co fundamenty są najstarszym elementem konstrukcji i tworzą jednocześnie podwaliny dla młodszych budowli.

Mówiąc o zamierzchłych czasach i o tym, jakie Bahrajn wycieczki ma do zaoferowania turystom, trudno nie wspomnieć o licznych fortyfikacjach, które tak gęsto otaczały dawne granice tego państwa. Wszystkie zostały zaprojektowane na wzór arabski i pochodzą głównie ze średniowiecza.

Oprócz fortyfikacji, wykopalisk i toru wyścigowego warto zwrócić na jeszcze jedną atrakcję Bahrajnu. Co roku turyści tłumnie przyjeżdżają do tego kraju, aby zobaczyć Drzewo Życia. Jest to pojedynczy okaz gatunku, który występuje na tym terenie. Stał się on prawdziwym fenomenem na skalę światową. Drzewo jest położone na terenie pustynnym. W pobliżu nie ma żadnego źródła wody i żadnej innej roślinności.

Pomimo tego, okaz ten rośnie bardzo okazale. Miejscowi mówią, że cud ten jest powiązany z historią o Enkim, czyli sumeryjskim bogu słodkiej wody, jak też z biblijnym rajem – Edenem. Z racji na swoją popularność, Drzewo Życia bardzo jest chronione przed aktami wandalizmu przez miejscową policję. Pomimo tego istnieje jak najbardziej możliwość zobaczenia go na własne oczy.

Bahrajn co roku przyciąga dziesiątki turystów z całego świata. Dzięki prężnie rozwijającej się turystyce kraj ten staje się coraz bardziej postępowy i otwarty. Warto więc skorzystać z usług biura podróży, które specjalizuje się w tego rodzaju wyprawach. Pomoże ono w poznaniu samej esencji tego kraju i dostarczy niezapomnianych przeżyć. Wycieczka do Bahrajnu będzie z pewnością wyjątkowym, niepowtarzalnym przeżyciem, na które warto sobie pozwolić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *