Na czym polega filtrowanie wody
Na czym polega filtrowanie wody
Luty 17, 2019
Pożyczka dla bezrobotnych – jak dostać pożyczkę
Pożyczka dla bezrobotnych – jak dostać pożyczkę?
Marzec 2, 2019

Czy srebro koloidalne może być szkodliwe?

Srebro było wykorzystywane w medycynie od tysiącleci ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze. Również współczesna farmacja chętnie sięga po srebro koloidalne, by przyspieszyć proces rekonwalescencji pacjentów. Niektórzy zaczynają jednak korzystać ze srebra koloidalnego znacznie częściej niż jest to zalecane, a także w sposób dotąd niepraktykowany. Czy nadmiar lub picie srebra koloidalnego może być dla nas szkodliwe?

Srebro koloidalne – podstawowe informacje

O srebrze koloidalnym słyszymy praktycznie cały czas w reklamach telewizyjnych, widzimy je jako składnik kosmetyków, kremów, a nawet kropli do oczu. Czym więc jest ten składnik? Rzeczywiście jest to srebro, ale rozdrobnione na niewielkie kawałki ( poniżej 100nm), które łączy się z białkiem lub też żelatyną. Bardzo chętnie srebro koloidalne wykorzystywane jest w dermatologii, a także okulistyce. W dawnych czasach często było stosowane w przypadku infekcji, leczenia odleżyn, a także oparzeń. Ciekawym przykładem zastosowania srebra było również używanie srebrnej monety wrzuconej do mleka, by zapobiec jego kwaśnieniu.

Srebro koloidalne właściwości

Już wspomnieliśmy, że srebro koloidalne jest cenione przede wszystkim ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i przeciwwirusowe. W przypadku okulistki mamy do czynienia przede wszystkim z kroplami do oczu i leczenia bakteryjnego zapalenia spojówek.

Skąd bierze się takie działanie srebra? Naładowane jony dodatnie srebra przyczepiają się do ujemnie naładowanych bakterii i niszczą strukturę komórek bakterii. Srebro daje więc w tym wypadku podobny efekt do antybiotyku, jednak z tą różnicą, że działa natychmiast i zapobiega podziałowi bakterii poprzez zakłócenie pozyskiwania energii. Bakterie zaczynają obumierać w ciągu zaledwie kilku minut. Srebro koloidalne wykazuje podobne działanie w przypadku grzybów, ale też wirusów.

Warto również wspomnieć o działaniu regeneracyjnym srebra. Nie tylko niszczy ono organizmy chorobotwórcze, lecz również wspomaga proces regeneracji uszkodzonych tkanek.

Czy srebro koloidalne może być szkodliwe?

Wszystko jest kwestią dawki. Srebro koloidalne w dużych ilościach może stać się trucizną. Należy jednak w tym miejscu zwrócić przede wszystkim uwagę na sposób stosowania. Od zawsze zalecane było stosowanie srebra koloidalnego zewnętrznie, a także na błony śluzowe. W ostatnich latach pojawiła się jednak moda na jego picie. To właśnie wewnętrzne stosowanie nastręcza najwięcej problemów.

Istnieje jednak wiele badań, które wykazują szkodliwość tego związku przy stosowaniu wewnętrznym. Prowadzi to bowiem do gromadzenia się jonów srebra w błonach śluzowych i narządach wewnętrznych. Srebro w takim przypadku wykazuje działanie neurotoksyczne, a także może mieć wpływ na naszą płodność. Znana jest również choroba o nazwie srebrzyca. Osoby cierpiące na nią łatwo rozpoznać po sinoszarym kolorze skóry, który wywołany jest gromadzeniem się złogów srebra w organizmie.

Srebro koloidalne ma więc wiele pozytywnych właściwości, jednak powinniśmy się ograniczyć do jego zewnętrznego zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *