Willa Dąbrówka Karpacz
Styczeń 21, 2021
Joker Group Herby – maszyny ogrodnicze
Luty 12, 2021

Czy uderzenia gorąca podczas klimakterium są niebezpieczne?

czyuderzeniagoracapodczasklimakteriumsaniebezpieczne

Przez całe życie w ciele kobiety zachodzi wiele istotnych zmian. Jedną z nich jest menopauza, określana również jako okres przekwitania. To czas, kiedy dochodzi do powolnego wygasania pracy jajników oraz nieodwracalnej utraty płodności. Na nieszczęście dla większości kobiet menopauza to także okres, któremu towarzyszy szereg bardzo często uciążliwych dolegliwości. Objawem, na który skarży się zdecydowana większość pań w okresie menopauzalnym, są uderzenia gorąca. Przekonaj się, co warto wiedzieć na ich temat.

Menopauza – etapy

Menopauza, czyli trwałe ustanie cykli miesiączkowych, można podzielić na następujące etapy:

  • premenopauzę – kilkuletni okres przejściowy, w którym zauważa się szereg dolegliwości jak uderzenia gorąca, wahania nastrojów, silne zmęczenie czy bezsenność. Mogą wystąpić nieregularne miesiączki i plamienia;
  • menopauzę – dzień, w którym następuje ostatnia miesiączka (jeśli nie wystąpi ona przez kolejne 12 miesięcy z przyczyn fizjologicznych i naturalnych zmian hormonalnych);
  • postmenopauzę – rozpoczyna się po ostatniej miesiączce, dochodzi do stopniowej stabilizacji hormonów na nowym, niższym poziomie, a objawy klimakterium zaczynają stopniowo ustępować (może wtedy dochodzić do przyspieszonego starzenia się skóry na skutek obniżonego poziomu estrogenów).

Uderzenia gorąca – częsty objaw klimakterium

Ocenia się, że uderzenia gorąca mogą dotyczyć nawet 80% kobiet przechodzących menopauzę. W jaki sposób się objawiają? Większość kobiet opisuje je jako nagłą falę ciepła, która rozchodzi się od klatki piersiowej do samej twarzy, czemu bardzo często towarzyszy jej zaczerwienienie. Oprócz tego znaczna część kobiet doświadcza w tym momencie dreszczy i uczucia wystąpienia zimnego potu. Szacuje się, że uderzenia gorąca podczas klimakterium występują od kilku do kilkunastu razy w ciągu całego dnia.

Czy uderzenia gorąca mogą być niebezpieczne dla zdrowia? Z pewnością ich doświadczanie w trakcie klimakterium jest bardzo nieprzyjemne i wycieńczające dla całego organizmu. Mogą źle wpływać na nasze samopoczucie, a także powodować bezsenność. Jeśli czujesz, że uderzenia gorąca mają zbyt silny wpływ na Twoje codzienne życie, odwiedź swojego ginekologa, który po przeprowadzeniu niezbędnych badań może zaproponować rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej.

Sposoby na uderzenia gorąca

Jak inaczej radzić sobie z uderzeniami gorąca? Pomocne mogą okazać się niektóre z domowych sposobów, jak ziołowe napary z melisy, dziurawca czy szyszek chmielu. Warto także zadbać o higienę swojego snu: zacząć chodzić spać wcześniej i o regularnych porach, postarać wyciszyć się przed spaniem, a także zadbać o odpowiednio niską temperaturę w swojej sypialni.

W zmniejszeniu nasilenia uderzeń gorąca pomoże także zmiana swoich nawyków żywieniowych, ograniczenie spożywania kawy, mocnej herbaty czy alkoholu, a do tego rzucenie palenia. W czasie klimakterium warto zadbać również o odpowiednią aktywność fizyczną oraz właściwą pielęgnację swojej skóry, która w szczególności narażona jest na wysuszenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *