Problem nietrzymania moczu? Zobacz jak możesz go pokonać?
Październik 9, 2018
Nowe mieszkania Przemyśl
Odbiór nowego mieszkania – samemu czy z rzeczoznawcą?
Luty 11, 2019

Jak czyścić żaluzje plisowane?

Myciu okien co jakiś czas towarzyszy także pranie osłon okiennych. Na tych bowiem łatwo gromadzi się kurz, pył, smog i inne zanieczyszczenia. O ile nie jest to w żaden sposób skomplikowane przy tradycyjnych roletach i zasłonach, o tyle wiele osób często zastanawia się nad tym, jak powinno się prawidłowo czyścić żaluzje plisowane.

Wbrew pozorom odkurzanie i pranie plis nie jest skomplikowane. Jeśli wie się czym i jak wykonywać te czynności, wkrótce stają się szybkie, łatwe i przyjemne. Najważniejsze jest, by czyszcząc żaluzje plisowane postępować z nimi delikatnie – nie można ich uszkodzić, ani rozprostować ich charakterystycznych zagięć.

Czego potrzeba do czyszczenia żaluzji plisowanych?

By utrzymać żaluzje plisowane w czystości, wcale nie potrzeba żadnych specjalnych przyrządów czy specyfików. Delikatne ściereczki z bawełny, mikrofibry czy pierzaste (lub syntetyczne) skurzawki świetnie się sprawdzą. Podobnie w kwestii detergentów – swoją rolę z powodzeniem spełnią płyny do prania tkanin, delikatne proszki itp. Do porządniejszego czyszczenia żaluzji plisowanych z pewnością może się przydać odkurzacz ze szczotką oraz regulacją intensywności ssania.

Czyszczenie żaluzji plisowanych z kuchu i pyłu

Na osłonach okiennych osadza się masa kurzu, pyłu i innych lotnych zanieczyszczeń. Są one niezdrowe dla alergików, a w świetle słonecznym bardzo rzucają się w oczy. Powierzchowne czyszczenie żaluzji plisowanych powinno odbywać się co ok. dwa tygodnie. W tym celu należy całkowicie rozwinąć plisę na długości okna – wtedy będzie to najwygodniej zrobić, ponieważ załamania będą najpłytsze. Materiał można przecierać miotełką do kurzu, miękką ściereczką z mikrofibry lub odkurzaczem na niskich obrotach, z zamontowaną końcówką ze szczotką.

Pranie żaluzji plisowanych

Materiały z których wykonuje się plisy są zwykle powleczone specjalnym impregnatem zabezpieczającym tkaninę przed wnikaniem brudu. Mimo to, dopuszczalne jest czyszczenie żaluzji plisowanych co ok. dwa lata – można je delikatnie prać ręcznie. Najwygodniej jest robić to w wannie – należy napełnić ją wodą o temperaturze maksymalnie ok. 30 stopni (zbyt ciepła woda może odbarwić materiał lub rozprostować plisowanie). Nie zaleca się stosowania silnych detergentów, ponieważ mogą uszkodzić tkaninę. Najlepiej sprawdzą się płyny do prania tkanin, delikatne proszki, szare mydło itp.

Piorąc żaluzje plisowane nie wolno ich szorować, pocierać ani wyżymać. Najlepiej kilkanaście razy zamoczyć materiał w wodzie, a potem zostawić na ok. minutę do namoczenia. Po wszystkim należy dokładnie spłukać materiał chłodną wodą, a zwiniętą plisę powiesić nad wanną do ocieknięcia. Po tym trzeba zamontować ją zwiniętą na swoim miejscu – najlepiej w słoneczny, ciepły dzień (co jakiś czas można ją rozwijać na kilkanaście minut, by szybciej wyschła). Ciekawy artykuł na temat tego jak wybrać żaluzje plisowane do okien dachowych można przeczytać na blogu sklepu Agatarolety.pl

Regularne czyszczenie żaluzji plisowanych pozwala na zachowanie ich pięknego wyglądu, ale nie należy z nim przesadzać. Ścieranie kurzu jest mało inwazyjne, więc można je wykonywać bez obaw, ale częste przepierki należy odpuścić. Warto pamiętać, że materiały z którego wykonuje się plisy są same w sobie dość odporne na zabrudzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *