Czym się różni technologia FTTH od ETTH
Czym się różni technologia FTTH od ETTH
Grudzień 23, 2020
Systemy automatyki przemysłowej simatic
Grudzień 29, 2020

Jak założyć firmę w Estonii?

Jak założyć firmę w Estonii

Dlaczego tak niewielki kraj nadbałtycki przyciąga tak wiele start- upów. zwłaszcza z obszaru IT? Wśród podmiotów gospodarczych, które chcą działać właśnie na terenie tego kraju jest też wiele podmiotów z Polski. Powodem jest oczywiście korzystny system podatkowy, ale także bliskość Skandynawii i wiele wzorców praktykowanych w Estonii, a przejętych właśnie z Półwyspu Skandynawskiego, a także stabilność polityczna. Istotną kwestią jest także oczywiście to, że Estonia jest członkiem UE. Walutą w tym kraju jest euro. Jak więc założyć firmę w Estonii i jakie są na to możliwości?

Formy prowadzenia działalności w Estonii

Pragnąc założyć firmę pierwszym krokiem jest decyzja o tym, jaką będzie ona miała formę prawną. Na terenie Estonii mogą to być:

– jednoosobowa działalność gospodarcza,

– odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

– odpowiedniki spółek: akcyjnej, jawnej i komandytowej,

– commercial association (Ühitsu).

Założenie spółki w Estonii stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Dlaczego taka forma jest najpopularniejsza i najkorzystniejsza? Oczywiście ze względu na podatek CIT- podatek ten w Estonii płacony jest nie od wysokości dochodu, a od wysokości dywidendy wypłacanej udziałowcom spółki. Firma nie płaci podatku tak długo, jak długo pieniądze są zatrzymywane w spółce- np. z przeznaczeniem na rozwój firmy. W Estonii nie ma podwójnego opodatkowania tej samej kwoty, a to także przyciąga inwestorów.

Jak założyć firmę w Estonii?

Ten, kto nosi się z zamiarem otworzenia spółki na terenie Estonii, musi najpierw zdobyć na to pozwolenie. Obowiązkowe będzie posiadanie Contact Person, a więc osoby kontaktowej- musi to być licencjonowany podmiot, który będzie odpowiednią osobą do kontaktowania się administracji państwowej z firmą. Takie wymogi prawne istnieją w Estonii od ponad 2 lat, a ma to na celu uniknięcie powstawania „firm słupów”, które były nagminnie tworzone przez inwestorów z zagranicy.

Zakładanie firmy w Estonii jest dość szybkie i mało skomplikowane. Spółkę założyć można u notariusza, przez Internet lub za pośrednictwem licencjonowanej estońskiej kancelarii. Jeśli decydujemy się zakładać spółkę drogą online, potrzebne nam będzie tzw. Commercial Registry- dostęp do niego można uzyskać posiadając specjalną kartę- wydaje ją ambasada po 45 dniach od złożenia wniosku.

By założyć firmę potrzebna jest nazwa firmy, jej adres oraz firmowe konto bankowe. Co ciekawe, estońskie banki są dość niechętne inwestorom z zagranicy. Wiele firm działa na zasadzie wirtualnego biura, co pozwala na prowadzenie spółki z dowolnego zakątka świata. Samo założenie firmy w Estonii to koszt 13 euro- u notariusza zapłacimy dodatkowo 12,75 euro za potwierdzenie podpisu.

Jeśli zakładamy firmę na terenie Estonii, nie musimy wypłacać składek polskiemu ZUSowi. Płacimy natomiast co kwartał składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz składkę emerytalną. Minimalna składka wynosi 386,10 euro co trzy miesiące.

Estonia przyciąga do siebie inwestorów także tym, iż biurokracja w tym kraju jest całkiem zminimalizowana, a niemal wszystko można załatwić i rozwiązać drogą online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *