plisy na okna
Plisy na okna – jak się sprawdzają?
Marzec 8, 2018
Dlaczego warto wykonać depilację laserową przed latem?
Marzec 14, 2018

Kiedy wymienić opony na letnie? Dowiedz się, co radzą specjaliści

wulkanizacja katowice

Przychodzą takie dni, kiedy zakłady wulkanizacyjne pękają w szwach. Wówczas przed ich drzwiami ustawiają się kolejki, a zniecierpliwieni kierowcy przebierają nogami – przecież mają ważniejsze zajęcia, niż wyczekiwanie w warsztacie. Dzieje się tak dwa razy do roku – jesienią, kiedy wymieniamy opony na zimowe oraz wiosną, gdy pora na założenie opon letnich. Z niniejszego artykułu dowiesz się, kiedy jest najlepszy czas na zmianę opon na letnie.

Samodzielna wymiana opon to sztuka, która może spędzić sen z powiek. Na własną rękę da się wymienić tylko kompletne, wcześniej wyważone koła. Nie warto tego robić, kiedy do dyspozycji mamy tylko fabryczny zestaw narzędzi. Minimalnym zestawem jest podnośnik typu żaba, dobrej jakości klucz oraz druciana szczotka do oczyszczenia piast. Podsumowując – lepiej zdać się na specjalistów i wybrać wymianę opon w sprawdzonym warsztacie. Jednym z nich jest e-laweta.com.pl. Sprawdź najważniejsze informacje o zmianie opon na letnie.

1. Kiedy zmienić opony na letnie?
2. Zmiana opon na letnie – przepisy
3. Zalety wymiany opon chwilę przed sezonem
4. Jak przechowywać opony zimowe?

Kiedy zmienić opony na letnie

Zimowe opony zakładamy wtedy, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni. Warto zaznaczyć jednak, że na suchej nawierzchni opony letnie lepiej zdają egzamin od zimówek, zatem jeśli jezdni nie pokrywa śnieg czy gołoledź, można śmiało zdecydować się na powrót do opon letnich. Największą popularnością cieszą się pierwsze dni kalendarzowej wiosny – wówczas w wulkanizacji pracownicy mają nadgodziny, a kierowcy cierpliwie (lub też nie) wyczekują w kolejkach.

Do wymiany ogumienia warto wybrać taki warsztat, który na miejscu zapewnia także sprawdzenie geometrii kół. Jednak jeszcze przed ich wymianą, warto najpierw dokładnie obejrzeć opony i sprawdzić czy zużywają się one równomiernie. W sytuacji, gdy będą one wytarte mocniej po bokach albo jedna opona na tej samej osi jest zużyta inaczej niż druga, to niezbędna może okazać się w aucie wymiana zawieszenia.

Zmiana opon na letnie – przepisy

Obowiązek opon zimowych funkcjonuje wprowadzony został w wielu państwach Europy. W Polsce nadal go nie ma, jednak kierowcy coraz skrupulatniej podchodzą do tego tematu. Według przepisów można przez cały rok jeździć na dowolnych oponach, jednak ich bieżnik musi mieć minimum 1,6 mm. Specjaliści z warsztatów wulkanizacyjnych informują jednak, że dla bezpieczeństwa na drogach minimalna wysokość bieżnika powinna sięgać 4 milimetrów.

Zalety wymiany opon chwilę przed sezonem

W tym roku prawdziwy boom kierowców chcących dokonać wymiany opon spodziewany jest na pierwszy i drugi tydzień kwietnia, kiedy po przerwie świątecznej przyjdzie czas na wiosenne porządki i obowiązki. Wtedy też trudno będzie dokonać wymiany od ręki, a pracownicy będą mieli natłok obowiązków, przez który możemy napotkać na odmowę albo brak możliwości wykonania dodatkowych czynności (np. sprawdzenia zawieszenia, naprawy koła albo prostowania felg).

Właśnie dlatego zachęcamy kierowców do zgłoszenia się do wulkanizacji jeszcze przed sezonem. Wówczas w kompleksowy sposób możliwe będzie sprawdzenie wszelkich parametrów kół, wykonanie geometrii albo dobranie nowych opon w niższej niż w sezonie cenie. Co istotne, wymiana jeszcze przed sezonem to spora oszczędność – i czasu i pieniędzy. Kiedy pracownicy zmuszeni zostawać „po godzinach”, aby spełnić oczekiwania klientów, stawki mogą iść w górę.

Jak przechowywać opony zimowe?

Opony zimowe będą musiały poczekać na swoją kolej kilka miesięcy, dlatego warto odpowiednio zatroszczyć się o ich garażowanie. Należy napompować je do ciśnienia wyższego o 0,2-0,3 bara od zalecanego, gdyż zabezpieczy to je przed deformacją. Opony najlepiej umieścić w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu. Nie zaleca się składowania ani opon ani kompletnych kół na otwartej przestrzeni, gdzie dociera światło słoneczne. Koła kompletne można powiesić na hakach bądź ustawić w słupkach, jednak lepiej unikać ustawienia pionowego (guma może się zdeformować). Natomiast opony luzem nie powinny być wieszane, a najlepiej jest je ustawić pionowo.

Podsumowując, sezon wiosenny powoli zbiera się do startu. Temperatura rośnie, śniegi (o ile występowały w danym regionie) topnieją, a warsztaty szeroko otwierają swoje drzwi. To znak, że warto pomyśleć o wymianie opon na letnie! Nie zwlekaj, zrób to już teraz i omiń kolejki.

4 Komentarze

  1. Olaf pisze:

    Ja zawsze z wymianą opon czekam, aż temperatury będą co najmniej powyżej 5 stopni na plusie. Nie ma co ryzykować. W tym roku planuję kupić nowy komplet. Jestem nastawiony na BluEarth ES 32 od Yokohamy.

  2. kardimor pisze:

    Mam swoje stałe okresy, w których zawsze wymieniam opony. Na ten letni sezon do swojego Focusa kupiłem nowiuteńkie opony w ASO Forda, nie płaciłem wcale dużo bo od sztuki, ze tak powiem płaciłem 211 zł już razem z wymianą. Nie jest to spora suma biorąc pod uwagę, że na nowych oponach przejeżdżę kilka sezonów.

  3. Piotr pisze:

    Ja swoje Yokohamy AE50 założyłem dopiero w poprzednim tygodniu gdzie temperatura sięgała już 20 stopni. Zimowe opony przechowuję w słupkach na poddaszu bez dostępu do światła, dodatkowo raz na jakiś czas przekładam je między sobą.

  4. Monica pisze:

    Czy to jest oferta dla nowych aut tylko? Czy po gwarancji nadal jeździsz do ASO? Opłaca Ci aię to?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *