Jak sprawdzić stan techniczny samochodu przed wyjazdem za granicę?
Czerwiec 29, 2020
Studia na tłumaczy języka angielskiego
Czerwiec 30, 2020

Transport pojazdu lawetą na terenie Niemiec – poradnik

Niemcy to nasz najbliższy sąsiad, dlatego jesteśmy bardzo częstymi uczestnikami niemieckich dróg i autostrad. Ciekawostka mówi nawet, iż niemiecka autostrada A2 nazywana jest żartobliwie „Warschauer Allee”, gdyż nieraz więcej można na niej spotkać aut z Polski niż jakichkolwiek innych (autostrada ta wiedzie niemal od granicy Niemiec z Polską po granicę niemiecko- holenderską). Często transportujemy po Niemczech auta lawetą i dziś kilka zdań o tym jak dobrze to robić.

Zakup pojazdu w Niemczech

Nadal bardzo dużo aut kupujemy u naszych zachodnich sąsiadów. Głównym tego powodem jest to, iż auta używane są zawsze tańsze od tych z salonu, ale także lubimy kupować auta z Niemiec, bo są najczęściej zadbane, dobrze utrzymane i sprawne. Zakup auta z Niemiec wiąże się jednak z wypełnieniem formalności oraz z uiszczeniem kilku opłat, a należą do nich m.in:

– opłata celna- wraz z OC- 150-200 euro,

– opłata krótkoterminowa wraz z OC- ok. 100 euro,

– tymczasowy dowód rejestracyjny- ok. 30 euro.

Opłaty dosięgną nas także w Polsce związane z kupnem auta, a są to:

– opłata za badanie techniczne pojazdu- do 200 złotych,

– opłata za tłumaczenie dokumentów- ok. 100 złotych,

– akcyza- opłata zależna jest od ceny pojazdu oraz pojemności silnika,

– opłata za tablice rejestracyjne- około 200 złotych.

Jak pokazują statystyki, najwięcej aut kupionych w Niemczech porusza się po ulicach Gorzowa Wielkopolskiego, bo jest to aż 75% zarejestrowanych tam aut. Ciekawostka jest taka, iż najchętniej i najczęściej kupowanym w Niemczech autem jest Opel Astra.

Kupując pojazd w Niemczech trzeba pamiętać o jego wyrejestrowaniu. Jeśli kupujemy auto w komisie, pewnie te formalności są już wykonane, ale jeśli kupujemy auto bezpośrednio od osoby prywatnej, trzeba je wyrejestrować. W tym celu trzeba udać się do niemieckiego wydziału komunikacji (Zulassungstelle). Tam przedstawiamy takie dokumenty jak Zulassungsbescheinigung I (dowód rejestracyjny), Zulassungsbescheinigung II (kartę pojazdu) oraz umowę kupna- sprzedaży.

https://pomoc-drogowa-swiecko.com.pl pomoc drogowa swiecko

Transport samochodu z Niemiec do Polski lawetą

Usługi transportowe auto lawety z Niemiec do Polski to bardzo rozbudowana branża. Każdego dnia z Niemiec przewożonych jest do naszego kraju setki aut, zarówno zakupionych w Niemczech jak i jeszcze dalej w Europie Zachodniej (Francja, Holandia, etc). To sprawia, iż na terenie Europy działa w tej branży ponad 50 000 polskich firm! Zlecenie transportu zakupionego samochodu firmie przewozowej to najprostsze rozwiązanie na sprowadzenia auta. Wyliczając średnią cenę opartą na podstawie cenników różnych firm transportowych działających na terenie Polski i Niemiec ocenić można, iż transport auta na lawecie z Niemiec do Polski to koszt rzędu 1200-1300 złotych. Jeśli nie zamawiamy całej lawety, a np. uda nam się znaleźć wolne miejsce na lawecie już załadowanej, zapłacimy trochę mniej, bo około 700-900 złotych. Stawki za kilometr przy transporcie samochodu na trasie Niemcy – Polska wynoszą średnio około 1,38 zł/km. Sporo mniej zapłacimy także (o 30-60% mniej), gdy znajdziemy przewoźnika, który i tak wraca z Niemiec do naszej okolicy i jechałby lawetą „na pusto”.

Potrzebujesz przetransportować samochód z Niemiec do Polski? Skontaktuj się z https://laweta-magdeburg.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *