Na jakiej podstawie rozpoznaje się cukrzycę?
Kwiecień 25, 2018
Zapalenie miazgi – przyczyny powstania oraz leczenie
Wrzesień 11, 2018

Bonding – odbudowa zębów kompozytem

bonding_zebow

Bonding to forma odnowy zębów i wypełniania przestrzeni przebarwionych zębów, w celu nadania złamanym bądź zdeformowanym koronom, estetycznego oraz równego wyglądu. Metoda ta określana jest nieinwazyjną, ponieważ wymaga preparacji zęba jedynie w niewielkim stopniu. Bonding stosuje żywice kompozytowe.

Wyraz „bonding” wywodzi się od rodzaju podawania wypełnień kompozytowych w tkankach mocnych zębów. Jest to mechanizm wiązania wypełnienia kompozytowego z tkankami twardymi zęba oraz składa się z:

  1. wytrawienia szkliwa lekkim kwasem;
  2. nasmarowania żywic kompozytowych na wytrawione tkanki;
  3. pokrycia odpowiedniego kompozytu.

Bonding kompozytowy: kto wybiera tę technikę?

Przykrywanie zębów kompozytem (bonding kompozytowy) przeprowadza się w wielu wypadkach. Przeważnie wybiera się go z czynników finansowych (takie uzupełnienie jest kilkakrotnie tańsze aniżeli jakiekolwiek uzupełnienie protetyczne – licówki porcelanowe, korony oraz pozostałe).

Dokonuje się go także wówczas, kiedy nie posiadamy czasu (pacjent potrzebuje nazajutrz wyjechać, a pragnie mieć piękniejsze zęby). Czasami wypełnienie kompozytem wykorzystuje się jako dopełnienie czasowe (na okres dłuższej kuracji, by błyskawicznie polepszyć uśmiech). Stosuje się takich rozwiązań także wówczas, kiedy pacjent nie zgadza się na leczenie protetyczne, a użycie wypełnień kompozytowych nie wpłynie niekorzystnie na zdrowie pacjenta.

Wytrzymałość bondingu

Bonding kompozytem to wyjście mniej wytrzymałe, w zestawieniu do tradycyjnych uzupełnień protetycznych. Zęby łatwo potrafią ulegać zniszczeniom, przebarwiają się oraz tracą oryginalny efekt.

Niesumienne przeprowadzenie zabiegu może być, i niestety niejednokrotnie staje się, ryzykiem dla tkanek miękkich, łączących ząb w zębodole. Źle przeprowadzony bonding jest odpowiedzialny również za pewne dolegliwości przyzębia.

Implanty co należałoby wiedzieć

Implanty to pospolita recepta na uzupełnienie niedoborów w naturalnym dopełnieniu. Przeszło 50-letnie doświadczenia gabinetu stomatologicznego w Lesznie z implantami dentystycznymi pozwolą ocenić tę drogę leczenia jak nadzwyczaj fizjologiczną oraz często wykorzystywaną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *