Plisa sama opada – jak sobie z tym poradzić?
Listopad 26, 2020
Systemy automatyki przemysłowej simatic
Grudzień 29, 2020

Czym się różni technologia FTTH od ETTH

Czym się różni technologia FTTH od ETTH

FTTH oraz ETTH są wykorzystywane przez operatorów do doprowadzania do klientów połączenia z Internetem oraz telefonią, ale to dwie odmienne technologie. Stosują różną architekturę, co bezpośrednio przekłada się na ich efektowność. Wyjaśniamy czym różni się sieć FTTH od ETTH!

ETTH – Ethernet to Home

ETTH (Ethernet To Home – Ethernet Do Domu) jest technologią dostarczającą sygnał internetowy do lokalu poprzez tzw. skrętkę. Jest to jeden z rodzajów przewodów sygnałowych. Jego potoczna nazwa wzięła się stąd, że jest zbudowany z kilku skręconych ze sobą kabli. W ten sposób minimalizuje się ryzyko zakłóceń. Skrętki te są stosowane przez telefonie stacjonarne oraz do podłączania sieci Ethernet.

Przewody tego typu wykorzystuje się jako medium transmisyjne przyłączanego do urządzenia aktywnego, czyli switcha znajdującego się w lokalu odbiorcy. Technologia ETTH działa dzięki wsparciu wielu dodatkowych sprzętów, przez co jest bardziej narażona na zakłócenia i awarie niż FTTH. Zazwyczaj problemy pojawiają się wtedy, gdy dojdzie do awarii urządzenia lub pojawi się przerwa w dostawie prądu. Co więcej, miedziane kable sprawiają, że sieć jest bardziej podatna na wyładowania atmosferyczne. Do tego stwarzają zagrożenie porażeniem prądem.

Technologia ETTH ma jednak też swoje mocne strony. Można do nich zaliczyć m.in. wysoką przepustowość łącza (nawet do 100 Mbit/s) oraz stabilność połączenia. Do tego sieć ta pozwala podłączyć się nie tylko do Internetu, ale też do telefonii cyfrowej VoIP.

FTTH – Fiber To The Home

FFTH (Fiber To The Home – Światłowód Do Domu) jest nowoczesną, stabilną siecią. Zamiast klasycznych metalowych kabli wykorzystuje światłowód. W ten sposób przesyła sygnał z centrali od razu do lokalu końcowego odbiorcy. Oznacza to, że urządzenia aktywne znajdują się tylko w końcowych węzłach – u klienta oraz w serwerowni. Dzięki temu połączenie jest znacznie mniej narażone na awarie.

Światłowód daje dostęp nie tylko do Internetu, ale też szeregu innych usług. Wśród nich można wymienić m.in.:

– IPTV

– CATV

– VODV

– telefonię WiIP

– gry online

– monitoring IP

– Smart Home

Sprawdź więcej: https://dailyweb.pl/jak-dziala-internet-swiatlowodowy/.

Ogromną zaletą łącza FTTH jest jej przepustowość, wynosząca nawet do 1 GB/s. Gwarantuje szybkie, stabilne połączenie wysokiej jakości. Sam kabel światłowodowy jest również technologicznie bardziej zaawansowany niż miedziany. Wykazuje odporność na działanie innych sieci, a także warunki atmosferyczne. Dzięki temu nie przyciąga tak wyładowań podczas burzy jak ETTH. Ponieważ przesyła nie prąd, a wiązkę światła, nie stwarza żadnego zagrożenia.

Sieć FFTH z roku na rok coraz dynamiczniej rozwija się w Polsce. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom można łatwo osiągnąć niską awaryjność oraz dużą elastyczność architektury. Takie instalacje mogą przez dekady sprawować się bez zarzutów, nawet bez wymiany elementów warstwy pasywnej. Instalacje wykonuje się z wykorzystaniem nowoczesnych kabli światłowodowych z włókna szklanego, prowadzonych od centrali do punktów dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *