Sposoby na szybki podryw dziewczyny
Sposoby na szybki podryw dziewczyny
Luty 21, 2018
Sposoby na szybką utratę tkanki tłuszczowej
Sposoby na szybką utratę tkanki tłuszczowej
Luty 23, 2018

Czyszczenie instalacji wentylacyjnej krok po kroku

czyszczenie wentylacji w poznaniu krok po kroku

Instalacja wentylacyjna do mechanizm, dzięki któremu czyste i chłodne powietrze jest dostarczana do pomieszczeń przemysłowych. Jest tak jednak do momentu, gdy wszelkiego rodzaju brud i drobnoustroje nie zaczną oblepiać jej ścianek. W takim wypadku należy zabrać się za jej poprawne wyczyszczenie? Jak wygląda ten proces? O czym nie można zapomnieć w trakcie czyszczenia wentylacji? Sprawdźcie koniecznie poniższy artykuł, by się przekonać!

Czyszczenie wentylacji – dlaczego to takie ważne?

Czyste powietrze dostarczane przez kanały wentylacyjne pozwala na komfortową pracę. Wentylacja, która od dłuższego czasu nie była w odpowiedni sposób wyczyszczona może narazić pracowników na wiele chorób układu oddechowego. Jednocześnie zbyt wysoka temperatura obniża koncentrację, co może skutkować wypadkami w zakładzie. Kanały wentylacyjne to również miejsce gromadzenia się cząstek łatwopalnych, które w niekorzystnych okolicznościach mogą doprowadzić do rozniecenia pożaru. Od czego więc zacząć czyszczenie kanałów wentylacyjnych? Czytajcie dalej!

Inspekcja kanałów wentylacyjnych

Zanim podjęte zostaną czynności czyszczące niezbędne jest przeprowadzenie poprawnej inspekcji kanałów wentylacyjnych, która pozwoli na oszacowanie aktualnego stanu wentylacji i dobranie najlepszej metody czyszczenia. W tym celu wykorzystuje się specjalne kamery umieszczone na niewielkich robotach, które mogą dostać się do kanałów wentylacyjnych. Zapis tego nagrania pozwala ponadto w późniejszej ocenie wykonanej usługi. Inspiracją do napisania tego artykułu był poradnik ze strony http://brawent.pl/czyszczenie-wentylacji-rob-to-skutecznie/

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych na sucho

W pierwszej kolejności należy we właściwy sposób przygotować samą instalację i opracować plan jej czyszczenia. Jednym z ważniejszych punktów jest określenie punktów dostępowych, montażu klap rewizyjnych czy też króćców służących do odciągu zanieczyszczeń. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że przewody wentylacyjne muszą zostać zaślepione z wyjątkiem dwóch miejsc: jednego, przez który wprowadzona zostanie szczotka czyszcząca i drugiego, który służyć będzie do odciągania zanieczyszczeń.

Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie czyszczenia za pomocą metody suchej lub mokrej. Zaczniemy od tej pierwszej. W tym celu stosowane jest szczotkowanie mechaniczne, które wykonywane jest z użyciem specjalnych urządzeń wyposażonych w napędy z giętkimi wałkami. Na ich końcach znajdują się szczotki, których kształt i wielkość dopasowane są do konkretnych kanałów wentylacyjnych. Urządzenia przesuwane są wzdłuż kanałów w kierunku odciągu.

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych na mokro

W niektórych wypadkach suche metody nie sprawdzają się jednak aż tak dobrze. Kiedy tak jest? Przede wszystkim w przypadkach, gdy wentylacja jest mocno zabrudzona lub do czynienia mamy z tłustymi i przemysłowymi zanieczyszczeniami. W takich wypadkach do kanałów wentylacyjnych wprowadzana jest para lub woda wraz ze specjalistycznymi środkami chemicznymi. W przypadku stosowania tej metody należy jednak uważać na potencjalne wycieki z instalacji.

Dezynfekcja kanałów wentylacyjnych i inspekcja końcowa

W niektórych wypadkach po wykonaniu czyszczenia suchego lub mokrego konieczne będzie przeprowadzenie jeszcze dezynfekcji. Żeby sprawdzić, czy jest to konieczne należy przeprowadzić badania mikrobiologiczne. W zależności od tego, jakie zagrożenie zostało wykryte, stosuje się odpowiedni środek dezynfekujący. Po wszystkim przeprowadzana jest inspekcja końcowa za pomocą wspomnianych wcześniej robotów wyposażonych w kamery. W razie potrzeby czyszczenie jest powtarzane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *