esperal wrocław
Esperal Wrocław-Pomagamy naszym Pacjentom na każdym etapie walki z nałogiem
Marzec 30, 2023
W jakich projektach ogrodowych sprawdzą się pergole tarasowe?
Kwiecień 7, 2023

Deformacje stopy – jak im zapobiegać?

Stopa stanowi kluczowy element naszego ciała, głównie odpowiadający za poruszanie się. Dzięki swojej konstrukcji stopa pozwala na bezpośredni kontakt z podłożem podczas chodzenia, skakania i biegania. Mechanika chodu polega na przenoszeniu wagi ciała na osi stopy. W różnych przypadkach deformacje stopy mogą zaburzyć ten proces i prowadzić do utraty funkcjonalności oraz pojawienia się różnych problemów zdrowotnych.

Przyczyny deformacji stopy

W stopach można zauważyć wiele zniekształceń, których często pomija się w dzieciństwie. W późniejszym życiu, może to prowadzić do nieprzyjemnych skutków dla zdrowia człowieka.

Inne powody deformacji stóp obejmują:

– Skutki chorób kręgosłupa, bioder i kolan,
– Zaburzenia w stawie skokowym,
– Nadwaga,
– Brak właściwej gimnastyki,
– Niewłaściwe obuwie.

Ból stopy i wady postawy

Nadwerężenie układu ruchu jest częstym następstwem zmiany sposobu chodzenia, spowodowanej bólem stóp. Zazwyczaj nadwerężenia te prowadzą do bólu kolan, bioder oraz kręgosłupa. W dodatku, nierzadko pojawiają się objawy przedwczesnego zużycia stawów, takie jak artretyzm. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nasze problemy z bólami stóp mają początek w momencie, kiedy zaczęliśmy nosić obuwie nie tylko w celu ochrony, lecz również ze względów estetycznych.

Nieodpowiednie obuwie ma duży wpływ na odkształcenia

Deformacje stóp wynikają także z użytkowania obuwia. Obecnie właśnie buty przyczyniają się najwięcej do pogłębiania wrodzonych chorób stóp oraz dochodzi do deformacji nabytych. Cierpienia większości ludzi spowodowane są negatywnym wpływem obuwia na stopy, co wpływa na ich cały układ ruchu.

Najczęstsze deformacje stopy

Haluksy

Główne przyczyny powstawania haluksa to dziedziczne czynniki oraz noszenie niewłaściwego obuwia. Najbardziej niekorzystne dla zdrowia stóp są buty z wąskimi czubkami i na wysokich obcasach, które są często wybierane przez kobiety. Podczas wizyty u specjalisty od stóp, zwykle zaleca się stosowanie specjalnych urządzeń przeciwskrętnych i poduszek, które chronią staw i zapobiegają zapaleniu, poprawiając przy tym wygodę podczas chodzenia.

Stopa płasko-koślawa

Płasko-koślawa stopa pojawia się przeważnie u dzieci. Należy jednak pamiętać, że do ósmego roku życia płaskostopie może być naturalne i z czasem mija. Dolegliwość ta powoduje przesunięcie kości skokowej na kość piętową, co prowadzi do trwałego obniżenia lub zaniku łuku poprzecznego i podłużnego stopy, skrócenia ścięgna Achillesa, koślawości tyłostopia i odwiedzenia przodostopia. Specjalista podolog w swoim gabinecie może zalecić noszenie specjalnie dobranych wkładek, które pomogą podtrzymać kość piętową. Ich zadaniem jest uniesienie kości, co zapobiega zsuwaniu jej z kości skokowej.

Płaskostopie

Kiedy stopa jest w dobrym stanie, nie styka się z ziemią całkowicie, ponieważ jej kości ułożone są w łuk. W przypadku płaskostopia jednakże, kości są ustawione równolegle do podłoża i nie ma naturalnego profilowania. Jest to przyczyną dużej ilości przeciążeń i zdrowotnych konsekwencji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Istnieją dwa rodzaje takich deformacji stóp: płaskostopie podłużne, które charakteryzuje się obniżonym łukiem przyśrodkowym stopy i brakiem właściwości amortyzacyjnych oraz płaskostopie poprzeczne, gdzie stopa jest spłaszczona w wymiarach poprzecznych i przodostopie jest obciążone.

Ostroga piętowa

Występowanie ostrogi na guzie piętowym od strony podeszwowej jest wynikiem przewlekłego stanu zapalnego. Powstaje wskutek nieprawidłowego działania włókien nerwowych, zapalenia ścięgien lub przeciążenia więzadeł. Dokuczliwy ból w okolicy pięty podczas chodzenia i stania jest jednym z głównych objawów. Osoby z nadwagą i otyłością są bardziej narażone na tego rodzaju deformacje stóp.

Palce młoteczkowate

Deformacja ta zwykle dotyczy drugiego palca na stopie i polega na zgłębieniu palca w stawie pośrednim. Może objawiać się bólem wierzchołka palca, zmianami troficznymi na płytkach paznokciowych oraz bolesnym guzkiem na powierzchni palca w miejscu zgiętego stawu.

Palce szponiaste

Dolegliwość ta pojawia się zazwyczaj w palcach od II do IV, a jej przyczyną jest noszenie niewłaściwie dobranej obuwi, zazwyczaj zbyt krótkiej. Wady te wynikają z częściowego zgięcia jednego lub dwóch stawów międzypaliczkowych i są skutkiem przerostu w stawie śródstopno-paliczkowym.

Deformacje stopy – jak im zapobiegać?

Jeśli chcemy zapobiec postępowaniu deformacji udajmy się do  gabinetu podologa Podkarpacie. Dobierze on odpowiednie zabiegi, wkładki, a nawet ortezy, które pozwolą na poprawę stanu stóp. Nie próbujmy walczyć z deformacjami na własną rękę – możemy tylko pogorszyć stan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *