Budownictwo pasywne zyskało na popularności w ostatnich latach. Charakteryzuje się bardzo wysoką efektywnością energetyczną i ekonomicznością pod względem kosztów eksploatacyjnych. W tym artykule szerzej omawiamy co to jest dom pasywny i przybliżamy najważniejsze informacje na jego temat.
Dom pasywny, jak wcześniej zostało wspomniane, wyróżnia się znakomitą efektywnością energetyczną. Głównym celem budowy takiego budynku jest minimalizacja zużycia energii na ogrzewanie i chłodzenie, co w konsekwencji wiąże się ze znacznym obniżeniem kosztów eksploatacyjnych, a także ograniczeniem szkodliwego wpływu na środowisko. Dom pasywny jest efektywnym rozwiązaniem pod względem ekonomiczności, jak i zrównoważonego rozwoju. Pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz uniezależnić się od konwencjonalnych źródeł energii.
Dom pasywny musi być znakomicie izolowany, co pozwala zminimalizować utratę ciepła z budynku zimą oraz utrzymanie chłodu latem. Ogromne znaczenie mają tutaj prace projektowe i dobór właściwych materiałów, które wyróżnia wysoka izolacyjność. Współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych nie powinien przekraczać wartości 0,15 W/m2 K – stosowane przez WOLF Haus ściany doskonale wpisują się w te normy. Ściana ULTRA MEGA WAND ma współczynnik przenikania ciepła 0,13 W/m2 K, a ściana THERMO WAND PLUS jedynie 0,12 W/m2 K.
W domach pasywnych stosuje się możliwie najlepsze i najwydajniejsze systemy wentylacyjne, które umożliwią wymianę powietrza wewnątrz budynku w taki sposób, by zachować ciepło w sezonie jesienno-zimowym i zapewnić chłodzenie w sezonie wiosenno-letnim. Poza tym wydajna wentylacja odpowiada za wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach przy minimalnym zużyciu energii.
W domach pasywnych stosuje się stolarkę okienną o niskim współczynniku U. Okna i drzwi balkonowe muszą być wyposażone w bardzo dobrej jakości szyby i ramy, które zredukują straty ciepła i zapewnią należytą izolację.
Domy pasywne są projektowane tak, by występowanie mostków cieplnych, czyli miejsc, w których ciepło może uciekać z budynku, było ograniczone do absolutnego minimum. Klienci WOLF Haus mogą wybrać takie domy z oferty naszej firmy (np. Rudzik o powierzchni użytkowej 212 m2 albo mniejszy Karo o powierzchni użytkowej 157 m2) lub zdecydować się na inny projekt indywidualny.
W domach pasywnych ważną rolę odgrywają źródła energii odnawialnej, jak np. panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Energia odnawialna może być bowiem skutecznym sposobem na dostarczenie energii do budynku, minimalizując zarazem szkodliwy wpływ na środowisko oraz koszty eksploatacji. Decydując się na dom prefabrykowany o niskim zużyciu energii, warto rozważyć takie rozwiązania.
Decyzja budowie domu pasywnego jest atrakcyjna dla wielu osób, ale istnieją pewne okoliczności i czynniki, które mogą sprawić, że będzie to szczególnie korzystne. Mając na uwadze to, że domy pasywne są droższe w budowie (wymagają lepszych materiałów budowlanych i nowoczesnych rozwiązań), będzie to opłacalna inwestycja, gdy myślimy o dłuższej perspektywie życia w takim domu. Oszczędności związane z energią i kosztami utrzymania rekompensują poniesione wyższe koszty budowy w ciągu kilku lat. Poza tym dom pasywny będzie słusznym wyborem u osób, dla których ważny jest zrównoważony rozwój środowiskowy. Koncepcja ta oznacza minimalizowanie negatywnego wpływu na ekosystem i redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Dom pasywny w budownictwie prefabrykowanym to innowacyjne podejście, które łączy zalety obu tych koncepcji. Odpowiednio zaprojektowane elementy konstrukcyjne domu prefabrykowanego są produkowane w kontrolowanych warunkach fabrycznych, a następnie montowane na miejscu budowy. Prefabrykacja wymaga dokładnego projektowania, a to z kolei jest kluczowe w przypadku domów pasywnych. Zastosowanie ścian konstrukcyjnych o wysokiej izolacyjności termicznej oraz innych rozwiązań technologicznych i materiałowych, może przynieść wiele korzyści pod względem efektywności energetycznej, ale też czasu budowy.
Podsumowując więc, budownictwo prefabrykowane może być skutecznym narzędziem przy realizacji projektu domu pasywnego. Możliwe jest osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej i zagwarantowanie komfortu życia mieszkańcom. Aby jednak taka budowa okazała się satysfakcjonująca, a efekt ostateczny zadowolił inwestora, konieczne jest zaangażowanie specjalistów w dziedzinie stawiania domów z prefabrykatów.
Projekt i realizacja muszą bowiem spełniać wszystkie wymagania dotyczące efektywności energetycznej, a cały proces budowy przebiegać sprawnie. Więcej o domach pasywnych dowiesz się na https://wolfhaus.pl/dom-pasywny-co-to-jest-i-co-warto-o-nim-wiedziec/