Nowe mieszkania Przemyśl
Odbiór nowego mieszkania – samemu czy z rzeczoznawcą?
Luty 11, 2019
Na czym polega filtrowanie wody
Na czym polega filtrowanie wody
Luty 17, 2019

Jaki klej wybrać do sklejenia butów

klej do butow

Zgięcia, deformacje i odkształcenia powstałe na butach są naturalnymi zmianami wynikającymi z ich codziennego zużycia. Obuwie ulega uszkodzeniu na skutek różnych warunków pogodowych oraz pozostałych negatywnych czynników. Nawet na butach wysokiej jakości z czasem zaczynają pojawiać się pęknięcia i znaki użytkowania. Jeśli uszkodzenia nie są jednak  duże, można spróbować zlecić szewcowi naprawę obuwia Piaseczno przy użyciu odpowiedniego kleju. Preparat pozwoli złączyć ze sobą oderwane części i zapobiec przeciekaniu. Wybór klejów jest ogromny, zatem jaki preparat będzie najlepszy do sklejenia butów wykonanych z konkretnego tworzywa?

Rodzaje klejów przeznaczone do obuwia

Na rynku dostępnych jest kilka odmian klejów do butów. Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z jego właściwościami, każdy rodzaj kleju posiada swoje odrębne cechy. Na instrukcji znajdują się informacje odnośnie tego, w jakim przypadku sprawdzi się preparat i do jakiego rodzaju obuwia jest przeznaczony. Obecnie możemy znaleźć kleje: polichloroprenowe, nitritowe, guma-chrom-chlorywinyl, połączone, polichlorek winylu, klej uniwersalny.

Klej poliuretanowy

To bardzo silny środek, stosowany często przez szewców. Dzięki swoim właściwościom nadaje się do materiałów o strukturze porowatej, może połączyć podeszwę gumową lub wykonaną z poliuretanu , z butem ze skóry, z tekstyliów czy z materiałów syntetycznych. Poradzi sobie także z innymi trudnymi do sklejenia tworzywami. Po nałożeniu kompozycja zwiększa swoją objętość, należy używać jej przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Jeśli klej dostanie się na jakąś powierzchnię, jego usunięcie jest praktycznie niemożliwe.

Klej Nairit

W szczególności klej zaleca się do połączenia filcowych wkładek lub gumowych podeszew. Preparat połączy elementy z dowolnego tworzywa, z którego wykonana jest górna część obuwia, obojętnie czy jest to skóra czy tkanina. Należy odczekać pewien czas, aby elementy mogły się połączyć. Jego ważną cechą i jednocześnie dużą zaletą jest wodoodporność , dzięki czemu kompozycja odporna jest także na działanie niskiej temperatury. Nie zaleca się jednak użycia kleju do sklejenia elementów poliuretanowych.

Guma i kompozycja nadchlorowinylowa

Preparatów używa się raczej do prac pomocniczych ze względu na słabsze właściwości. Mogą złączyć wkładki skórzane lub tekstylne, są w stanie skleić oplot, uszczelnić połączenia czy zespolić górną część buta z gumową podeszwą. Nie nadają się natomiast do naprawienia całego elementu buta. Klej zaleca się do butów letnich, gdyż nie jest odporny na wilgoć i działanie niskiej temperatury.

Klej na bazie polichlorku winylu

Zawiera w swoim składzie żywicę, nadającej mieszaninie elastyczności. Tego typu preparaty znajdują zastosowanie do połączenia elementów tekstylnych lub wykonanych ze skóry oraz sklejenia taśm. Ponadto klej wykorzystuje się do zabezpieczenia czubków obuwia, uszczelnia je i zapobiega przed nasiąkaniem i wyciekami.

Jak używać kleju?

Instrukcja i zalecenia dotyczące stosowania preparatu zwykle znajdują na opakowaniu produktu. Aby skleić dane elementy obuwia, należy rozpocząć czynności od prawidłowego oczyszczenia powierzchni. W tym celu można zastosować alkohol lub aceton. Jeżeli zabrudzenia są trudne do usunięcia, niezbędne może okazać się użycie papieru ściernego.

Na przygotowane miejsce nakłada się ok. 2-3 mm warstwy kleju i pozostawia aż do wyschnięcia, czyli od 3 do 10 godzin lub jeżeli preparat wymaga dłuższego suszenia, czas może wydłużyć się nawet do 24 godzin. Czasem warto docisnąć do siebie sklejane elementy, można też położyć je pod prasą.

Dokonując wyboru kleju do butów należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj tworzywa z którego wykonane jest obuwie, a także wielkość powierzchni wymagającej sklejenia. Przy użyciu dobrego preparatu będziemy sami w stanie dokonać naprawy i unikniemy wizyty u szewca. Wysokiej jakości klej, jakich używają wyłącznie specjaliści tacy jak http://serwis-obuwia.pl sprawi, że jeszcze przez długi czas posłuży nam nasza ulubiona para butów.

1 Komentarz

  1. mikisz pisze:

    jeśli chodzi o klej do butów to u mnie bardzo dobrze sprawdził się TADAM, buty sklejone pół roku temu trzyma do dzisiaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *