Jak wybrać najlepszy auto skup?
Luty 2, 2018
Handel w internecie - co warto wiedzieć
Handel w internecie – co warto wiedzieć
Luty 4, 2018

Jak kontrolować poziom ciśnienia w oponach?

Jak kontrolować poziom ciśnienia w oponach

Niepoprawnie ustawiony poziom ciśnienia w oponach początkowo nie przeszkadza podczas jazdy, dlatego też wielu kierowców nie zauważa problemu i zapomina o konserwacji tego elementu. Przy dłuższej jeździe i niewyregulowaniu poziomu ciśnienia, wzrostowi ulega zużycie paliwa i wzmożenie niszczenia bieżnika. Poniżej prezentujemy porady jak zmierzyć i odpowiednio uzupełnić ciśnienie w oponach.

Jak często dokonywać kontroli ciśnienia w oponach samochodowych?

Regularność sprawdzania zależy od wieku opon. Jeżeli liczą mniej niż 5 lat, powinniśmy dokonywać kontroli przynajmniej raz w miesiącu, natomiast jeżeli opony są starsze, sprawdzenie ciśnienia powinniśmy przeprowadzać dużo częściej. Systematyczność zapewni nam bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Jak skontrolować poziom ciśnienia?

Przede wszystkim pomiaru ciśnienia dokonujemy gdy opony samochodu są zimne. Wysoka temperatura powoduje rozrzedzenie powietrza i zafałszowanie wyniku. Do pomiaru niezbędny nam będzie podręczny ciśnieniomierz. Nie jest zbyt kosztownym urządzeniem więc warto posiadać go na własność. Urządzenie należy przyłożyć do wentyle i zależnie od uzyskanego wyniku może wystąpić konieczność poprawienia ciśnienia.

Jak uzupełnić ciśnienie?

W najprostszy sposób możemy tego dokonać podczas tankowania pojazdu na stacji benzynowej, gdyż prawie wszystkie punkty wyposażone są w bezpłatny kompresor.  W tym przypadku również należy odczekać aż ostygną opony i dopiero dokonać pomiaru.

Jaki jest prawidłowy poziom ciśnienia?

Każdy z producentów ustala poziom ciśnienia  opon przy konkretnych modelach, dlatego też nie można jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Celem ustalenia właściwej wartości należy wykonać kilka prostych czynności. Przy wewnętrznej części słupka bocznego znajduje się naklejka informująca o optymalnym poziomie ciśnienia jaki powinny zawierać opony. Innym miejscem, w którym może znajdować się informacja jest klapa paliwa. Jeżeli w żadnym z tych obszarów nie znajdziesz poszukiwanych danych, warto odwiedzić stronę internetową producenta opon.

Dlaczego ciśnienie w oponach jest tak istotne?

Zbyt wysoki poziom ciśnienia powoduje szybsze zużywanie się bieżnika. Może także przyczynić się do wydłużenia drogi hamowania, a w niektórych przypadkach podczas niekorzystnych warunków pogodowych nawet doprowadzić do wpadnięcia w poślizg. Z kolei za niski poziom ciśnienia powoduje zwiększenie oporu i tym samym wzmożone zużycie paliwa.

Dlatego tak istotną sprawą jest systematyczne sprawdzanie poziomu ciśnienia we wszystkich oponach naszego pojazdu. Stanowi to podstawę bezpiecznej i wygodnej jazdy.

Autorem tekstu jest firma Automax z Warszawy oferująca usługę wulkanizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *