choinki na pniu
Jodła na pniu – świąteczna dekoracja na miarę wysokich oczekiwań
Sierpień 17, 2021
Dorabianie kluczy nietypowych
Dorabianie kluczy nietypowych
Sierpień 20, 2021

Majtki chłonne na noc

Majtki chłonne na noc

Osoby borykające się z nietrzymaniem moczu często zastanawiają się, jaki rodzaj zabezpieczenia wybrać na noc. Chodzi przede wszystkim o komfort snu, ale także o odpowiedni dobór środków higienicznych pod względem chłonności wkładu. Podpowiadamy, dla kogo sprawdzą się majtki chłonne na noc, a kiedy warto zastosować pieluchomajtki czy pampersy dla dorosłych.

Nietrzymanie moczu – jakie są przyczyny i rodzaje tej przypadłości?

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może pojawić się niezależnie od wieku i płci. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn wyróżnia się trzy postaci nietrzymania moczu: wysiłkową, naglącą i mieszaną.

Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Sytuacja taka może mieć miejsce w ciąży i po porodzie, mięśnie Kegla słabną też z wiekiem, o ile nie są wzmacniane odpowiednimi ćwiczeniami, dlatego jest to częsta przypadłość u seniorów. Do tego typu nietrzymania moczu przyczynia się nieodpowiednia dieta, zbyt duża masa ciała i siedzący styl życia.

Naglące nietrzymanie moczu spowodowane jest najczęściej stanami zapalnymi pęcherza moczowego. Może też pojawić się u panów cierpiących na przerost prostaty oraz u kobiet w ciąży. Powoduje nagłą i silną potrzebę oddania moczu, którą nie zawsze udaje się kontrolować. Jest to szczególnie uciążliwe w nocy, ponieważ powoduje częste wybudzanie się i zakłóca odpoczynek.

Pieluchomajtki czy majtki chłonne na noc – co wybrać?

Majtki chłonne na noc to wygodne i dyskretne rozwiązanie dla osób z lekkim i średnim nasileniem nietrzymania moczu. Są praktycznie niewidoczne pod piżamą czy koszulą nocną i świetnie zabezpieczają przed zawilgoceniem materaca, kontaktem skóry z wilgocią i przykrym zapachem. Ich wkład chłonny może jednak okazać się niewystarczający przy nieco bardziej nasilonym nietrzymaniu moczu – a pamiętajmy, że w nocy nie zawsze udaje się w porę obudzić i zdążyć do toalety. W takich przypadkach bardziej odpowiednie będą pieluchomajtki lub pampersy dla dorosłych.

Jak właściwie dobrać środki higieniczne na nietrzymanie moczu?

Zarówno majtki chłonne, jak i pieluchomajtki dostępne są w różnych rozmiarach, od S do XL. Należy właściwie wybrać rozmiar, kierując się rozmiarem noszonej bielizny. To ważne, ponieważ zbyt duże lub zbyt małe majtki chłonne oraz pieluchomajtki nie spełnią swojego zadania. Mogą przeciekać, uciskać lub ocierać wrażliwą skórę miejsc intymnych.

Majtki chłonne dostępne są w wersjach dla kobiet i dla mężczyzn. Są one dostosowane do anatomii danej płci i dzięki temu lepiej spełniają swoje zadanie.

Czy środki higieniczne na nietrzymanie moczu są refundowane?

Artykuły higieniczne przeznaczone dla osób z nietrzymaniem moczu mogą być refundowane na NFZ, a formalności przy złożeniu wniosku i odbiorze są ograniczone do minimum. To duża ulga dla domowego budżetu, zwłaszcza gdy środki higieniczne trzeba stosować przez dłuższy czas. Pamiętajmy jednak przy tym, że nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *