Woda jest niezwykle ważna dla naszego ciała. Jej brak lub twardość mogą się objawiać przesuszeniem skóry, odwodnieniem i innymi, negatywnymi skutkami. Dlatego nie możemy pozwolić sobie na spożywanie wody złej jakości.
Czy to oznacza, że musimy zrobić zapasy wody butelkowej? Możemy, ale jest prostszy sposób, by w domowych warunkach stworzyć własne „źródło”. Polski producent filtrów Dafi ma w swej ofercie dzbanki filtrujące oraz wkłady, które w kilka minut przy małym wysiłku „przygotują” taką wodę, jakiej potrzebujemy.
To proces, w którego efekcie końcowym otrzymujemy wodę bezpieczną do spożycia. Możemy ją też wykorzystać w inny sposób, na przykład do żelazka, mając przy tym pewność, że woda go nie uszkodzi. Filtracja usuwa sól, która osadza się na elementach grzałek w postaci kamienia.
Podczas filtrowania eliminowane są zanieczyszczenia, składniki i związki, a także chlor, który jest niezbędny przy pierwszej filtracji, jaką przeprowadza przedsiębiorstwo wodociągowe. Ten krok jest potrzebny, aby spełnić wymagane normy przydatności wody do dopuszczenia jej do użytku.
Od razu wyjaśniamy – samo gotowanie wody nie poprawi jej jakości. Usunie bakterie i wirusy (zwłaszcza z wody głębinowej), ale nie pozbędzie się zanieczyszczeń mechanicznych (rdzy, piasku). Gdy gotujemy wodę, trzeba uważać na ilość czasu, jaką na to przeznaczamy, gdyż zbyt długi proces parowania przyczynia się do zagęszczenia składników i związków cięższych.
Jak wspominaliśmy, zanim woda trafiła do naszych domowych kranów, musiała zostać poddana odpowiedniej filtracji. Tak samo jest w przypadku wody butelkowej, gdyż w przeciwnym wypadku nie zostałaby dopuszczona do sprzedaży. Można ją pić bez dodatkowego oczyszczania, chyba że chcemy wykorzystać ją do gotowania (zawarte w niej minerały powodowałyby kamień podczas gotowania). Inaczej jest w przypadku kranówki. Nie mamy możliwości profesjonalnej filtracji, jaką zapewniają specjalistyczne badania, ale możemy to zrobić w domu we własnym zakresie. Będziemy potrzebować do tego dzbanka filtrującego i filtrów, a może nam w tym pomóc polski producent filtrów Dafi, który posiada taki asortyment.
Wodę należy uzdatniać do picia. Wystarczy zamontować odpowiednie urządzenie na kran lub zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący. Należy wlać wodę do odpowiedniej komory filtrującej i poczekać na zakończenie procesu oczyszczania. Co ważne – przefiltrowana woda jest zdatna do spożycia przez 12 godzin (umieszczenie jej w zaciemnionym, chłodnym miejscu sprawia, że data ważności wydłuża się).
Potrzeba jest matką wynalazków. Filtry do wody dostępne na rynku dają nam wiele możliwości. Jeżeli nasza woda barwi ubrania na rdzawy kolor, możemy skorzystać z wkładów posiadających żywicę jonowymienną. Z kolei standardowy model filtrów Dafi przystosowany jest do zmiękczania wody i pozbywania się zapachu chloru oraz zanieczyszczeń.
Filtrowanie nie jest trudne, a potrzebne do tego urządzenia są łatwo dostępne i niedrogie. Warto się w nie zaopatrzyć, by dostarczać naszemu organizmowi zdrowej, czystej wody.