Skaza białkowa – czym jest i jak ją leczyć?
Marzec 21, 2018
bonding_zebow
Bonding – odbudowa zębów kompozytem
Lipiec 31, 2018

Na jakiej podstawie rozpoznaje się cukrzycę?

Cukrzyca jest coraz częściej diagnozowaną chorobą, o której mówi się już jako o chorobie cywilizacyjnej. W jaki sposób dochodzi do rozpoznania cukrzycy?

Jako choroba metaboliczna cukrzyca daje zróżnicowane objawy i w związku z tym czasami jest trudna w rozpoznaniu. Mylona jest z innymi schorzeniami albo po prostu z gorszym samopoczuciem. Gdy jednak niektóre objawy utrzymują się przez dłuższy czas, warto pomyśleć o odpowiedniej diagnostyce.

Wstępne objawy cukrzycy:

  • poliuria (wielomocz) – zwiększenie częstotliwości i ilości oddawanego moczu
  • polidypsja (zwiększone pragnienie) – osoba pije więcej wody niż dotychczas, także odczuwa większe wysychanie błon śluzowych i skóry
  • polifagia (żarłoczność) – zwiększona ilość spożywanego jedzenia
  • nadmierne zmęczenie oraz senność
  • zamglone widzenie, utrata ostrości widzenia
  • zawroty głowy, wymioty, mdłości
  • chudnięcie

Przy obserwacji tych objawów warto skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki. Jakie badania są wtedy przeprowadzane?

Rozpoznanie cukrzycy

Głównym badaniem służącym do rozpoznania cukrzycy jest badanie stężenia glukozy we krwi. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia poziom cukru może być podwyższony tylko po posiłkach albo cały czas. Najlepiej, aby badanie zostało wykonane jako test doustnego obciążenia glukozą. Chorobę rozpoznaje się, gdy poziom glukozy jest wyższy niż 200 mg/dl i występują inne, wymienione wyżej objawy.

Oprócz tego wykonuje się też badanie hemoglobiny glikowanej HbA1c. Pozwala ono na odzwierciedlenie poziomu glukozy w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Wykonuje się również badanie moczu i osocza krwi pod kątem wykrycia ciał ketonowych, testy na wykrycie obecności glukoz we krwi, badanie mające na celu wykrycie obecności przeciwciał przeciwjądrowych.

Gdy badania potwierdzą cukrzycę, lekarz wdraża odpowiednie leczenie zgodnie ze stopniem zaawansowania choroby.

Jeśli chodzi o odpowiednie badania kliniczne w Poznaniu jest jednym z wielu miast, gdzie można je wykonać. Adresy placówek można znaleźć już teraz przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *