Odpowiedni ubiór na pogrzeb
Odpowiedni ubiór na pogrzeb
Luty 14, 2018
Poradnik - jak zdać egzamin na prawo jazdy
Poradnik – jak zdać egzamin na prawo jazdy
Luty 17, 2018

Panele polikrystaliczne a monokrystaliczne – jaka jest różnica?

Panele polikrystaliczne a monokrystaliczne - jaka jest różnica

Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne mają kolor jasnoniebieski i widać na nich krawędzie kryształów. Tworzy się je ze sprasowanego bloku wykrystalizowanego krzemu.  Osiągają sprawności w granicach 15 – 16%. Cechą charakteryzującą ten typ ogniwa jest kwadratowy kształt, który umożliwia na pokrycie panelu materiałem półprzewodnikowym, a ogniwa polikrystaliczne krystalizują w prostopadłościennej kadzi. Dzięki krystalicznej budowie można zaobserwować niejednolitą powierzchnię płytki.

Panele monokrystaliczne są jednobarwne, ciemne, jednolite. Wykonywane zostają z monolitycznego kryształu krzemu , który ma kształt walca i średnicą ok. 30 cm. W celu ograniczenia strat materiału, nie wycina się z nich kwadratów, a powstały kształt przypomina ośmiokąty. Kryształ krzemu  hodowany jest z zachowaniem szczególnej kontroli, a następnie wyciąga się go z roztopionego krzemu jako zarodek.

Porównując oba typy ogniw, można zauważyć, że panele monokrystaliczne posiadają większą sprawność aniżeli panele polikrystaliczne. Panele monokrystaliczne dysponują sprawnością około 18%, a polikrystaliczne – 16%. Oznacza to, że wystarczająca jest mniejsza powierzchnia potrzebna do zainstalowania jednakowej  wartości mocy. Dla powierzchni 1 m x 1,7 m w przypadku panelu monokrystalicznego moc wyniesie 280 W, natomiast w modelu polikrystalicznym, wartość spadnie do 250 W.

Wyższa sprawność w modelach monokrystalicznych wynika dodatkowo  z jednorodności kryształu ogniw i ich uporządkowanej strukturze wewnętrznej. Ośmiokątny kształt płytek wpływa na przerwy pomiędzy ogniwami znajdującymi się w module. W przypadku modeli polikrystalicznych kwadratowy kształt oddziałuje na sprawność całego panelu i powoduje zmniejszenie różnicy powstającej w wyniku wyższej sprawności pojedynczych ogniw.

Kolejnym elementem różniącym  sprawności modeli, są warunki atmosferyczne. Podczas zachmurzenia lepiej sprawdzają się panele polikrystaliczne. W dni słoneczne większą efektywnością charakteryzują się panele monokrystaliczne.

Różnica dotyczy także cen modeli. W związku ze znacznymi nakładami produkcyjnymi, panele monokrystaliczne cechują się wyższymi cenami. W głównej mierze z powodu na wysokie koszty paneli monokrystalicznych, udział paneli polikrystalicznych na rynku technologii fotowoltaicznych wynosi aż 80 %.

1 Komentarz

  1. Max pisze:

    Możecie podać dwóch, trzech producentów albo dystrybutorów z Polski, do których warto się zwrócić o ofertę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *