Jak często należy wymieniać płyn do chłodnicy?
Luty 21, 2020
Wszystko co musisz wiedzieć o zdrowym odżywianiu
Maj 11, 2020

Podstawowe zasady postępowania w przypadku stwierdzenia NTM

Podstawowe zasady postępowania-w-przypadku stwierdzenia NTM

Podstawowe zasady postępowania-w-przypadku stwierdzenia NTM

Świadomość tego, że właśnie dotknęło nas nietrzymanie moczu jest trudna i bolesna. NTM jest przypadłością, która negatywnie rzutuje na sferę fizyczną i psychiczną, ale to coś, z czym można walczyć! Jak postępować w przypadku stwierdzenia nietrzymania moczu? Oto zbiór podstawowych zasad!

Wizyta u lekarza

Nietrzymanie moczu – choć tak się powszechnie uważa – wcale nie jest chorobą. Stanowi ono natomiast objaw tego, że w organizmie nie dzieje się dobrze. To oczywiście bardzo ogólne stwierdzenie, ponieważ przyczyn nietrzymania moczu jest naprawdę wiele. Od tych dość błahych, które można stosunkowo szybko wyeliminować, po poważniejsze, związane z określonymi jednostkami chorobowymi.

Skoro NTM jest objawem, w żadnym wypadku nie należy go lekceważyć. Takie postępowanie nie prowadzi do niczego dobrego. Problem nie zniknie, a wręcz może się nasilić. Dlatego gdy wystąpi NTM, trzeba udać się do lekarza. Dla wielu osób jest to wyzwanie, gdyż nietrzymanie moczu jest stanem wyjątkowo intymnym i krępującym. Lekarz jednak jest najwłaściwszą osobą, do której powinniśmy się udać – im szybciej, tym lepiej.

Po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu ewentualnych badań będzie mógł określić typ nietrzymania moczu oraz jego przyczynę, a następnie zaproponować najskuteczniejsze w naszym przypadku leczenie.

Zaopatrzenie w środki chłonne

Niezależnie od wizyty u lekarza warto czym prędzej zaopatrzyć się w specjalistyczne produkty higieniczne. Należą do nich m.in. pieluchomajtki, pieluchy dla dorosłych, bielizna chłonna, wkładki urologiczne. To, jaki produkt sprawdzi się u nas najlepiej, uzależnione jest od stopnia nietrzymania moczu. Pieluchomajtki i pieluchy dla dorosłych polecane są w średnim i ciężkim stopniu NTM.

Jeżeli problem nie jest tak bardzo nasilony, z powodzeniem możemy wybrać wspomniane wkładki czy bieliznę chłonną. To produkty niezwykle dyskretne, nie odznaczają się pod ubraniem, dzięki czemu gwarantują komfort psychiczny i swobodę. Właściwie dobrane pod względem rozmiaru oraz nasilenia NTM skutecznie chronią przed przeciekaniem i nieprzyjemnym zapachem.

Wszystkie środki chłonne wykonane są z najlepszej jakości materiałów, które są przyjazne dla delikatnej skóry okolic intymnych.

Zmiana nawyków

Bez względu na to, co jest przyczyną nietrzymania moczu, zmiana codziennych nawyków na zdrowsze zawsze jest dobrym pomysłem. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się masie ciała. Nadwaga oraz otyłość niekorzystnie wpływają na mięśnie dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla), których zadaniem jest zaciskanie się cewki moczowej i tym samym niedopuszczanie do mimowolnego wypływu moczu. Gdy mięśnie są obciążone z powodu za dużej masy ciała, ulegają osłabieniu, co niestety może prowadzić do NTM.

Kolejną kwestią jest dieta. Oczywistym jest, że trzeba odstawić niezdrowe używki. Istotne jest zrezygnowanie (lub przynajmniej ograniczenie) z picia napojów alkoholowych oraz zawierających kofeinę – działają one moczopędnie.

Ćwiczenia wspomnianych już mięśni Kegla – polegają one na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu. Można je wykonywać dosłownie zawsze i wszędzie, nawet np. podczas jazdy autobusem do pracy, choć oczywiście najlepiej znaleźć chwilę w ciągu dnia, aby skupić się na tej czynności i wykonywać ją bardzo dokładnie. Ćwiczenia muszą być prowadzone regularnie, kilka razy dziennie. Pierwsze efekty można zaobserwować już po kilku tygodniach.

Pomoc psychologa

Wiele osób przemilcza swój problem. Z poczucia wstydu nie konsultuje się z lekarzem, a to może prowadzić do pogłębiania NTM. Przypadłość ta odbiera pewność siebie, dobre samopoczucie, negatywnie wpływa też na życie towarzyskie, rodzinne i zawodowe. Jeśli zauważamy znaczne pogorszenie jakości życia i kondycji psychicznej, powinniśmy udać się nie tylko do lekarza, ale również do psychologa.

Nie powinniśmy też rezygnować z ulubionych aktywności. Nie ma bowiem nic gorszego niż zamknięcie się w domu i odcięcie od wszelkich przyjemności. Nietrzymanie moczu to problem, który można pokonać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *