Świadomość tego, że właśnie dotknęło nas nietrzymanie moczu jest trudna i bolesna. NTM jest przypadłością, która negatywnie rzutuje na sferę fizyczną i psychiczną, ale to coś, z czym można walczyć! Jak postępować w przypadku stwierdzenia nietrzymania moczu? Oto zbiór podstawowych zasad!
Nietrzymanie moczu – choć tak się powszechnie uważa – wcale nie jest chorobą. Stanowi ono natomiast objaw tego, że w organizmie nie dzieje się dobrze. To oczywiście bardzo ogólne stwierdzenie, ponieważ przyczyn nietrzymania moczu jest naprawdę wiele. Od tych dość błahych, które można stosunkowo szybko wyeliminować, po poważniejsze, związane z określonymi jednostkami chorobowymi.
Skoro NTM jest objawem, w żadnym wypadku nie należy go lekceważyć. Takie postępowanie nie prowadzi do niczego dobrego. Problem nie zniknie, a wręcz może się nasilić. Dlatego gdy wystąpi NTM, trzeba udać się do lekarza. Dla wielu osób jest to wyzwanie, gdyż nietrzymanie moczu jest stanem wyjątkowo intymnym i krępującym. Lekarz jednak jest najwłaściwszą osobą, do której powinniśmy się udać – im szybciej, tym lepiej.
Po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu ewentualnych badań będzie mógł określić typ nietrzymania moczu oraz jego przyczynę, a następnie zaproponować najskuteczniejsze w naszym przypadku leczenie.
Niezależnie od wizyty u lekarza warto czym prędzej zaopatrzyć się w specjalistyczne produkty higieniczne. Należą do nich m.in. pieluchomajtki, pieluchy dla dorosłych, bielizna chłonna, wkładki urologiczne. To, jaki produkt sprawdzi się u nas najlepiej, uzależnione jest od stopnia nietrzymania moczu. Pieluchomajtki i pieluchy dla dorosłych polecane są w średnim i ciężkim stopniu NTM.
Jeżeli problem nie jest tak bardzo nasilony, z powodzeniem możemy wybrać wspomniane wkładki czy bieliznę chłonną. To produkty niezwykle dyskretne, nie odznaczają się pod ubraniem, dzięki czemu gwarantują komfort psychiczny i swobodę. Właściwie dobrane pod względem rozmiaru oraz nasilenia NTM skutecznie chronią przed przeciekaniem i nieprzyjemnym zapachem.
Wszystkie środki chłonne wykonane są z najlepszej jakości materiałów, które są przyjazne dla delikatnej skóry okolic intymnych.
Bez względu na to, co jest przyczyną nietrzymania moczu, zmiana codziennych nawyków na zdrowsze zawsze jest dobrym pomysłem. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się masie ciała. Nadwaga oraz otyłość niekorzystnie wpływają na mięśnie dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla), których zadaniem jest zaciskanie się cewki moczowej i tym samym niedopuszczanie do mimowolnego wypływu moczu. Gdy mięśnie są obciążone z powodu za dużej masy ciała, ulegają osłabieniu, co niestety może prowadzić do NTM.
Kolejną kwestią jest dieta. Oczywistym jest, że trzeba odstawić niezdrowe używki. Istotne jest zrezygnowanie (lub przynajmniej ograniczenie) z picia napojów alkoholowych oraz zawierających kofeinę – działają one moczopędnie.
Ćwiczenia wspomnianych już mięśni Kegla – polegają one na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu. Można je wykonywać dosłownie zawsze i wszędzie, nawet np. podczas jazdy autobusem do pracy, choć oczywiście najlepiej znaleźć chwilę w ciągu dnia, aby skupić się na tej czynności i wykonywać ją bardzo dokładnie. Ćwiczenia muszą być prowadzone regularnie, kilka razy dziennie. Pierwsze efekty można zaobserwować już po kilku tygodniach.
Wiele osób przemilcza swój problem. Z poczucia wstydu nie konsultuje się z lekarzem, a to może prowadzić do pogłębiania NTM. Przypadłość ta odbiera pewność siebie, dobre samopoczucie, negatywnie wpływa też na życie towarzyskie, rodzinne i zawodowe. Jeśli zauważamy znaczne pogorszenie jakości życia i kondycji psychicznej, powinniśmy udać się nie tylko do lekarza, ale również do psychologa.
Nie powinniśmy też rezygnować z ulubionych aktywności. Nie ma bowiem nic gorszego niż zamknięcie się w domu i odcięcie od wszelkich przyjemności. Nietrzymanie moczu to problem, który można pokonać!