Tynki czy płyty kartonowo-gipsowe?
Marzec 19, 2018
Na jakiej podstawie rozpoznaje się cukrzycę?
Kwiecień 25, 2018

Skaza białkowa – czym jest i jak ją leczyć?

Little baby with dermatitis on face and hands

Skaza białkowa to alergia pokarmowa na białko mleka krowiego, pojawiająca się najczęściej u niemowląt i małych dzieci. Jak sobie z nią radzić? Czy może być niebezpieczna dla dziecka?

Co jest przyczyną występowania skazy białkowej?

Nie wyklucza się, że skłonność do alergii przenoszona jest w genach. Jeżeli więc w rodzinie znajduje się osoba uczulona, to szanse na to, że maluch będzie miał alergię, wzrastają. U dzieci często pojawia się uczulenie na białko. Układ odpornościowy zwalczający patogeny mylnie odbiera białko jako szkodliwe i zaczyna je zwalczać, wytwarzając przeciwciała. Skutkuje to reakcją alergiczną. Więcej informacji o tym, co to jest skaza białkowa, znaleźć można na stronie: kobiecosc.info.

Jak objawia się skaza białkowa?

U małych dzieci i niemowląt choroba często przyjmuje formę atopowego zapalenia skóry. Pojawiają się łuszczące, zaczerwienione zmiany na policzkach, rączkach, nóżkach i brzuszku dziecka. Plamy te są swędzące i dokuczliwe dla malucha. Towarzyszyć im mogą biegunki, bóle brzucha, infekcje, stany podgorączkowe. U niemowląt może się to wiązać z nadmiernym ulewaniem i słabym przybieraniem na wadze.

Jak leczyć skazę białkową?

Dolegliwość ta najczęściej mija z czasem, gdy dziecko osiąga wiek przedszkolny. Nie oznacza to jednak, że nie należy nic z nią robić. Podstawą leczenia jest dieta eliminacyjna. Z jadłospisu dziecka usuwa się wszystkie pokarmy, które zawierają białko krowie. Mleko zastępuje się preparatem zastępczym. Łagodna forma alergii nie wymaga stosowania leków. Wyeliminować należy również silnie pachnące środki do prania. Skórę smaruje się emolientami odbudowującymi jej barierę lipidową. Należy unikać przesuszania skóry. Nie stosuje się płynów do kąpieli i pachnących kremów. Konieczne jest systematyczne i częste nawilżanie. W przypadku bardzo nasilonych zmian lekarz przepisuje maści kortykosteroidowe. Jeżeli skaza białkowa pojawia się u dziecka karmionego piersią, matka zmuszona jest do zastosowania diety eliminacyjnej.

Większość dzieci wyrasta z alergii na białko. Nie każda również mama będzie miała problem ze skazą białkową u dziecka. Warto znać objawy i zasady postępowania w przypadku nie tylko tego schorzenia, ale takich chorób jak atopowe zapalenie skóry, czy endometrioza u kobiet. Występują one bardzo często.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *