Wiosenne promocje – sprawdzamy, gdzie najlepiej ich szukać?
Marzec 19, 2018
Skaza białkowa – czym jest i jak ją leczyć?
Marzec 21, 2018

Tynki czy płyty kartonowo-gipsowe?

Wiosna, gdy temperatura rośnie i zwiększa się ilość słonecznych dni, to dobry moment na rozpoczęcie prac budowlanych i remontowych. Warto odpowiednio wcześniej zarezerwować termin u wykonawcy oraz zastanowić się nad najlepszymi rozwiązaniami do powstającego domu lub odświeżanego mieszkania. Osoby zlecające prace muszą podejmować różne decyzje, a jedną z nich jest rodzaj wykończenia ścian. Co opłaca się bardziej: użycie płyt kartonowo-gipsowych czy tynkowanie?

Płyty kartonowo-gipsowe

Płyty kartonowo-gipsowe to nic innego jak wielkie arkusze gipsu, które zostały zabezpieczone tekturą. Dzięki temu ich struktura jest zwarta i można je łączyć, ciąć i – co najważniejsze – kłaść na ściany. Dla stawiających dom wybór płyt kartonowo-gipsowych to skrócenie czasu budowy – kładzie się je bardzo szybko. Jest to również tańsze rozwiązanie niż w przypadku tynku. Z drugiej jednak strony, ze względu na swoją budowę płyty wykonane z gipsu i kartonu są mało odporne na uszkodzenia, a w standardowej wersji nie nadają się również do pomieszczeń, w których panuje wysoka wilgotność. Karton-gips sprawdzi się za to dobrze do wykonania ścianek działowych. Wybór wykończenia zależy od tego, czy dom budowany jest na własny użytek, czy na wynajem, a więcej o tym można przeczytać w artykule pt.: „Czy warto budować domy pod wynajem?

Wykończenie ściany tynkiem

Przed postawieniem domu najlepiej wykonać jego projekt i uzgodnić szczegóły wykończenia poszczególnych pomieszczeń z architektem, warto też zobaczyć domy parterowe. Równe położenie tynku wymaga wprawy i doświadczenia, a materiał schnie długo – czas zależy również od warunków atmosferycznych, co może wpłynąć na wydłużenie prac budowlanych. Tynk jest rozwiązaniem droższym niż płyta kartonowo-gipsowa. Stanowi jednak najlepsze rozwiązanie do pomieszczeń o wysokiej wilgotności – łazienki, kuchni, pralni. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia również fakt, że materiał ten można łatwo skuć oraz zrobić w nim otwory na potrzeby na przykład wymiany instalacji elektrycznej.

Odpowiednie wykończenie ścian w domu to nie tylko kwestia kosztów, ale również funkcjonalności i estetyki. Należy wybrać rozwiązanie dostosowane do konkretnej nieruchomości, co pozwoli cieszyć się pięknymi wnętrzami przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *