O wypaleniu zawodowym możemy mówić w sytuacji, gdy codzienne chodzenie do pracy wywołuje zdenerwowanie, stres oraz lęk. Bezustannie spoglądamy na zegarek kiedy będziemy mogli wrócić do domu. Nie mamy motywacji do działania, gdyż ciągle wydaje nam się, że nikt nie doceni naszej pracy i odczuwamy, że na wszystko brakuje nam czasu.
Zamiast utwierdzać się w przekonaniu, że nie poradzimy sobie z pewnym zadaniem, powinniśmy skupić się na realizowaniu poleceń, które udaje nam się opanować i nad którymi mamy kontrolę.
Dodatkowym czynnikiem potęgującym niechęć do pracy jest kończący się weekend, czas wolny i sama myśl o powrocie do obowiązków. Ponadto, na wypalenie zawodowe wpływa także pora jesienno – zimowa, podczas której jest mniej słońca i dni stają się krótsze.
Brak zainteresowania, nie radzenie sobie z niezbyt skomplikowanymi zadaniami, rozdrażnienie, bóle głowy i pleców, brak koncentracji oraz wycofanie społeczne są specyficznymi przejawami wypalenia zawodowego.
Poniżej przedstawimy kilka sposobów, które z pewnością poprawią twoje samopoczucie związane z pracą.
Spróbuj poukładać obowiązki i realizuj je według ściśle określonego grafiku. Postaraj się rozpoznać kiedy jesteś zdenerwowany i nie wyolbrzymiaj. Warto przetestować ćwiczenia głębokiego oddychania, jeżeli poczujesz gwałtowną falę zaniepokojenia.
Dobre odżywianie oraz regularne wykonywanie ćwiczeń ruchowych powodują uwolnienie endorfiny, czyli hormonów szczęścia. Wpływają na poprawę produktywności i utrzymanie ciała i umysłu w najlepszej formie. Zdrowy styl życia jest jednym z najbardziej skutecznych metod na ograniczenie stresu.
Zarówno dezorganizacja jak i perfekcjonizm wywołują stres. Jeżeli starasz się wszystko kontrolować, bierzesz na swoją odpowiedzialność zbyt dużo obciążeń, które negatywnie oddziałują na twoją energię i myśli. Z kolei jeżeli w pracy towarzyszy Ci bałagan i chaos , postaraj się systematycznie uporządkowywać zadania.
Kiedy towarzyszy nam stres, występuje nasilone używanie przez organizmu witaminy B. Składa się ona z grupy ośmiu indywidualnych witamin, odrębnie wspomagających umysł i ciało. Źródłami witaminy B są ciemnozielone warzywa liściaste, ryby i owoce. Warto włączyć te składniki do codziennej diety, a na pewno zmniejszy się poziom stresu związanego z pracą.
Kiedy odczuwamy stres warto poprosić kogoś o wsparcie i znaleźć osobę, z którą będziemy mogli porozmawiać. Tworzenie więzi sprawia, że jesteśmy w pozytywnym nastroju, natomiast pomoc innym sprzyja w pozyskaniu energii potrzebnej do działania.
1 Komentarz
Kiedyś słyszałam, że człowiek musi zmienić pracę kilka razy w życiu. Widać to po amerykanach, którzy po prostu się pakują i jadą w nowe miejsce 🙂