Jak powinna wyglądać wizyta u endokrynologa?
Lipiec 28, 2019
skórzana torba na laptopa
Skórzana torba – czyszczenie i pielęgnacja
Wrzesień 16, 2019

Zioła na zdrowie: właściwości olejku z mięty pieprzowej

olejek-miety-pieprzowej

Olejek z mięty pieprzowej to jeden z najczęściej wykorzystywanych ziołowych specyfików. Sprzyja w łagodzeniu wielu dolegliwości, takich jak m.in. ból głowy i mięśni, niestrawność czy choroba lokomocyjna.

Mięta pieprzowa była wykorzystywana w medycynie już w starożytnym Rzymie i Egipcie. Stosowano ją przede wszystkim jako środek na dolegliwości układu trawiennego oraz w celach przeciwbólowych. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej powstał w wieku XVI i od tego czasu znajduje powszechne zastosowanie w medycynie naturalnej, farmacji, kosmetyce i przemyśle spożywczym. Można go stosować zarówno doustnie (mieszając go z wodą lub cukrem; często znajduje się też jako jeden ze składników preparatów ziołowych), jak i używać do nacierań.

Skuteczność olejku z mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa to bylina powszechnie występująca w różnych regionach świata, również w Polsce. Od wieków wykorzystywano jej zdrowotne właściwości. Szczególnie doceniany jest olejek z mięty pieprzowej, który znajduje zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej, jak i kosmetyce.

Olejek eteryczny wytwarzany jest poprzez destylację świeżego lub suszonego ziela mięty pieprzowej. Wyróżnia się bardzo intensywnym zapachem miętowym. W kontakcie ze skórą wykazuje delikatne działanie chłodzące. Swoje właściwości zawdzięcza jednak składnikom aktywnym, takim jak:

  • mentol, który wykazuje działanie znieczulające i łagodzące
  • izomenton i izomentol
  • eukaliptol
  • limonen
  • karwon

To głównie za sprawą tych substancji olejek z mięty pieprzowej działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwświądowo rozkurczowo, antyseptycznie i odświeżająco.

Działanie olejku z mięty pieprzowej

  • Na chorobę lokomocyjną. Za sprawą intensywnego zapachu olejek z mięty pieprzowej może przynieść ukojenie w przypadku dolegliwości wynikających z tzw. choroby lokomocyjnej. Kilka kropel olejku należy wmasować w okolice brzucha i wewnątrz nadgarstków, a następnie wdychać. Można również zastosować olejek doustnie np. po uprzednim zmieszaniu z łyżeczką cukru.
  • Na ból głowy. Olejek z mięty pieprzowej pozwala zredukować napięcie towarzyszące migrenie, wykazuje też delikatne działanie przeciwbólowe. W tym celu należy delikatnie wmasować kilka kropel olejku w czoło, skronie i szyję lub przygotować z ich użyciem zimny kompres.
  • Na bóle mięśniowe. Pomaga zredukować ból i daje delikatne uczucie chłodu na mięśniach, które zostały przeciążone pod wpływem wysiłku fizycznego. Przynosi też ukojenie w przypadku bólu mięśniowego towarzyszącego przeziębieniu i grypie.
  • Na objawy po ukąszeniu owadów. Pomaga złagodzić nieprzyjemny ból, pieczenie i swędzenie pojawiające się w miejscu ukąszenia owadów.
  • Na niestrawność. Olejek z mięty pieprzowej od wieków był stosowany do łagodzenia objawów dolegliwości dyspeptycznych. Może być stosowany w przypadku uczucia wczesnej sytości, zgagi, częstego odbijania oraz wzdęć. Na niestrawność należy stosować olejek z mięty pieprzowej doustnie.

Na złe samopoczucie i znużenie. Ożywczy zapach olejku z mięty pieprzowej sprzyja skupieniu, koncentracji i działa pobudzająco. Pomaga też uporać się z uczuciem osłabienia przy przeziębieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *