Grzyby, nieprzyjemny zapach, problemy z tynkowaniem to przykre i generujące koszty efekty braku lub niewłaściwego osuszania ścian po budowie. Na rynku jest obecnie wiele firm oferujących kompleksowe rozwiązanie w tym zakresie, od wykonania pomiarów wilgotności, wybrania odpowiedniej metody po efekt finalny w postaci osuszenia murów przed kolejnymi etapami prac budowlanych.
Osuszanie ścian przy budowie to niezwykle istotny i ważny element każdego przedsięwzięcia budowlanego, jeżeli nie wykonamy tego zabiegu skutecznie może dojść do zawilgocenia ścian, a w efekcie pojawienia się na ścianie grzybów i przykrego zapachu stęchlizny. Grzyby, a szczególnie pleśń są wyjątkowo szkodliwe dla naszego organizmu, długotrwałe wdychanie jej prątków prowadzi do ogólnego osłabienia stanu zdrowia, podrażnia drogi oddechowe, jest uciążliwe dla alergików, a w dłuższej perspektywie prowadzi do niepłodności i rozwoju nowotworów. Zaniedbania poczynione w zakresie osuszania po postawieniu murów, będą pokutować latami, dlatego warto skorzystać z usług firmy proponującej profesjonalne osuszanie ścian. Oprócz kłopotów z grzybami i stęchlizną, kolejne problemy jakie może napotkać to problemy z tynkowaniem, malowaniem i dalszą eksploatacją. Nieocenioną korzyścią płynąca z osuszania ścian jest także znaczne przyśpieszenie czasu budowy. Schnięcie murów w zależności od wilgotności i pogody trwa od kilku miesięcy do roku. Oszczędzamy więc czas jakże ważny podczas przedsięwzięcia budowlanego i nasze zasoby finansowe.
Profesjonalne osuszanie ścian wymaga osuszacza powietrza, to urządzenie, które steruje całym procesem osuszania wylewek i całych budynków, urządzenie może być używanie zarówno na etapie prac budowlanych i wykończeniowych jak i po ich zakończeniu. Zasadą działania jest wychwytanie gazowych cząsteczek wody, które krążą w powietrzu, skraplanie ich i odprowadzenie do zbiornika lub kanalizacji. Ze względu na efektywność i sposób funkcjonowania dzielimy je na: adsorpcyjne, budowlane, domowe, kondensacyjne i przemysłowe. Poszczególne modele różnią się: wydajnością, wagą, kosztami eksploatacji, głośnością w czasie użytkowania i oraz odpornością na zanieczyszczenia. Niektóre współczesne modele mają też możliwość podgrzewania powietrza oraz szereg innych udoskonaleń jak miernik wilgotności, regulator poziomu wilgotności lub licznik godzin. Przy wszystkich swoich zaletach warto wspomnieć o wadach osuszaczy, są to głośność użytkowania oraz pobór energii. Praktycznym rozwiązaniem jest wynajem osuszaczy.
Podsumowując, profesjonalne osuszanie ścian po budowie to proces niezbędny oraz zalecany przez specjalistów z zakresu budownictwa. W ostatnich latach obserwujemy szybki rozwój technologiczny osuszaczy powietrza daje nam możliwość zakupu lub wynajmu urządzenia odpowiedniego dla naszych potrzeb i możliwości finansowych.