Jaki pierścionek wybrać na randkę?
Czerwiec 12, 2021
Fashion Meble
Czerwiec 17, 2021

Czy pompa ciepła się opłaca?

Jeżeli decydujemy się na zamontowanie ogrzewania w naszym domu, często szukamy najtańszego a jednocześnie najbardziej komfortowego wyboru. Coraz głośniej mówi się o wykorzystywaniu pomp ciepła, które stają się coraz bardziej popularne. Decydując się na nie liczymy na to, że będzie to urządzenie niezawodne, z którym będziemy mogli związać się na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Głównym powodem, dla którego szukamy alternatyw, są wzrastające ceny paliw stałych, z których korzystamy podczas ogrzewania. Niestety ciężko przewidzieć najbliższe lata, ale jeśli patrząc na to racjonalnie, lepiej być nie może.

Ogrzewanie w naszym domu

 

Prowadzenie własnego gospodarstwa już stanowi ogromne koszty. Jeżeli bliżej się im przyjrzymy zdamy sobie sprawę z tego, że ponad połowa z nich, pokrywa koszty związane z ogrzewaniem naszego domu. Decydując się na tańsze rozwiązania, jak na przykład pompa ciepła, możemy być pewni, że przez najbliższe 50 lat, nasze koszty znacznie się zmniejszą. Pompa ciepła to urządzenie nie dość, że oszczędne to jeszcze przyjazne dla środowiska i niezawodne.

Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła?

 

Istnieje kilka zalet, które obstają za opłacalnością zamontowania pompy ciepła w swoim domu. Pierwszą z nich jest fakt, że nie wymaga ona zagospodarowania miejsca na skład opału ani budowy komina. Nie musimy rozglądać się za najkorzystniejszą ofertą paliw. Większość z urządzeń wymaga odpowiedniego dobrania materiału napędzającego, gdyż wpływa ono na awaryjność sprzętu oraz jego żywotność. Pompa ciepła to sprzęt, który nie wymaga od nas specjalistycznej obsługi, wystarczy odpowiednie ustawienie i dostosowanie regulatora. Ponadto, jest to jedno z najtańszych źródeł ciepła, pod względem eksploatacji.

Decydując się na instalacje pompy ciepła możemy spodziewać się zwrotu inwestycji już po 5 latach. Nie musimy przejmować się trwałością, gdyż jej żywotność liczona jest nawet na 50 lat użytkowania. Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska, a co ważniejsze nie trzeba ponosić wszystkich kosztów jej instalacji. Na stronach internetowych można znaleźć wiele ofert dofinansowania lub niskooprocentowanych kredytów na taką inwestycję.

Działanie i budowa pompy ciepła

 

Pompa ciepła w uproszczeniu to urządzenie grzewcze, które zastępuje na przykład kotły lub piece. Jej działanie można porównać do lodówki, z tym wyjątkiem, że zamiast chłodzić to co znajduje się w koło, ona grzeje. Pompa napędzana jest dwoma źródłami ciepła, pierwszym z nich jest woda, która podgrzewana jest za pomocą zasilania elektrycznego, a drugim powietrze lub grunt. W tym drugim przypadku ogrzewanie następuje poprzez przepompowanie powietrza źródłowego. Najważniejszymi elementami, które wchodzą w skład budowy pompy paliwa są: Czynnik chłodniczy, sprężarka, skraplacz, zawór dławiący oraz parownik. Każdy z tych elementów pełni swoje funkcję, sprężarka podnosi temperaturę poprzez zwiększenie ciśnienia, parownik przejmuje temperaturę, a skraplacz przekazuje ciepło do wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *